מושב מבוזבז לחלוטין

החמצה של הזדמנות היסטורית

דו"ח חופש הדת והשוויון בנטל לקיץ 2012 חושף את אזלת יד של הכנסת בפתרון משברים בתחום חופש הדת והשוויון בנטל

יו''ר הנהלת הקואליציה זאב אלקין מהליכוד במרכז, לוחץ ידיים עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין שתי הסיעות . 14.1.2009. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר הנהלת הקואליציה, זאב אלקין מהליכוד, לוחץ ידיים עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין הסיעות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ נכבד/ה,

אני מתכבד להגיש לך את דו"ח חופש הדת והשוויון בנטל של חדו"ש, המתייחס למושב הקיץ של הכנסת. כבר בראשית הדברים אציין בצער, שהדו"ח מגלה מושב מבוזבז לחלוטין בתחומים חיוניים אלה. למרות הקואליציה הגדולה של 49 מנדטים בחלקו של המושב, למרות אווירת הבחירות הקרובה והמודעות הברורה לרצונו של הציבור בחופש דת ושוויון, לא נרשמה שום התפתחות משמעותית בשני התחומים.

הממשלה והכנסת החמיצו את ההזדמנות ההיסטורית להעביר חוק שוויון בנטל. הכנסת התפזרה לפגרה בלי לפתור את משבר חוק טל, מה שהמחיש את אוזלת ידה בפתרון משברים. חוק צוהר, שאמור להרחיב את אזורי הנישואים ולמנוע מצב שבו רבנים מחמירים מסרבים להשיא עולים יהודים וכן גרים אורתודוכסים, עבר בקריאה ראשונה אבל נתקע לאחר מכן. לעומת זאת חשפה חדו"ש את העובדה שחוק ברית הזוגיות לחסרי דת, שחוקקה הכנסת רק לפני שנתיים וחצי, הפך לבדיחה עצובה. רק 0.9 זוגות נרשמים בחודש בממוצע אצל רשם ברית הזוגיות. המאבק בהדרת הנשים כמעט ונעלם מסדר היום של הכנסת, למרות שתופעות של הדרת נשים הולכות ומתרחבות.

במהלך המושב נרשמו מספר אירועים מבישים שפגעו בכבוד הכנסת ובמעמדה, כמו גם בכבודה של ישראל בכלל. ח"כ מיכאל בן ארי, מאנשי כהנא, הצטלם כשהוא קורע את הברית החדשה. האירוע זכה לסיקור נרחב בעולם. לחיוב אציין שיו"ר הכנסת וגם

המאבק בהדרת הנשים כמעט ונעלם מסדר היום של הכנסת, למרות שתופעות של הדרת נשים הולכות ומתרחבות

הליגה נגד השמצה מיהרו לגנות את המעשה. ח"כ משה גפני זימן דיון בוועדת הכספים בנושא ההכרה ברבנים רפורמים, ואז סילק מהדיון את מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, לאחר שסירב לתת לו זכות דיבור בדיון.

את הדו"ח הנוכחי, כמו את קודמיו, חיבר סמנכ"ל המחקר וההסברה של חדו"ש שחר אילן, לשעבר הכתב הפרלמנטרי והפרשן לעניינים דתיים של עיתון "הארץ". סייעה מאוד בתחקיר בשני הדו"חות האחרונים שחר קסלר, מתמחה מטעם ארגון "רוח חדשה". הדו"ח מהווה חלק מהמדיניות של חדו"ש לקיים מעקב צמוד אחר פעילות הכנסת כדי שהבוחרים יקבלו את הידע הדרוש לבסס עליו את הצבעתם ולהעריך את פעילות נציגיהם.

הכנסת הולכת ומתקרבת לסיכום כהונתה, ועדיין לא זכינו לפרסם ולו דו"ח חיובי אחד בתחום חופש הדת והשוויון בנטל. הסיבה העיקרית לכך היא כנראה, שאימת ש"ס ויהדות התורה משתקת את יכולתה של הכנסת לפעול לפתרון בעיות בנושאים אלה. לא נותר אלא לקוות שהכנסת הבאה תהיה בעלת יכולת וחוט שדרה חזקים בהרבה בתחומים אלה. לשם כך חיוני שתוקם בה קואליציה שלא תראה במפלגות לא-ציוניות, לא-דמוקרטיות ועוינות לחופש הדת והשוויון בנטל "שותפות טבעיות" ליצירת רוב קואליציוני. רק אז תוכל להתרחש המהפכה האזרחית שהציבור במדינת ישראל כל כך מחכה ומייחל לה.

בכבוד רב,

הרב אורי רגב, עו"ד

מנכ"ל חדו"שאיך תוכל לפעול?