לא מאמינים בחופש דת

דו"ח חדו"ש על חופש הדת והשוויון בנטל בכנסת: מושב הקיץ היה מושב מבוזבז

לא רק שהכנסת לא הצליחה להעביר חוק שוויון בנטל, חוק צוהר נתקע והדרת הנשים ירדה מסדר היום. מנכ"ל חדו"ש הרב אורי רגב: "אימת ש"ס ויהדות התורה משתקת את הכנסת. יש לקוות שלכנסת הבאה יהיה חוט שדרה"

שר החוץ ויור ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר מפלגתו יור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דוד רותם בישיבת מליאת הכנסת 20.07.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90שר החוץ ויור ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר מפלגתו יור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דוד רותם בישיבת מליאת הכנסת 20.07.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

מושב הקיץ של הכנסת היה מושב מבוזבז לחלוטין מבחינת חופש הדת והשוויון בנטל. כך קובע דו"ח עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שהועבר היום לחברי הכנסת. הכנסת לא רק נכשלה בהעברת חוק שוויון בנטל והותירה מצב של תוהו ובוהו חוקתי. גם בתחומי חופש הדת לא נרשם כמעט שום אירוע חיובי חשוב. חוק צוהר שעבר בקריאה ראשונה נתקע. נושא הדרת הנשים כמעט ונמחק מסדר היום של הכנסת.

לקריאת דו"ח חדו"ש על חופש הדת והשוויון בנטל במושב קיץ 2012 של הכנסת

זהו הדו"ח השלישי על חופש הדת והשוויון בנטל בכנסת שמפרסמת חדו"ש. כתב אותו סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן, ששימש בעבר ככתב הפרלמנטרי של הארץ וכפרשן לעניינית דתיים של העיתון. את התחקיר ערכה שחר קסלר, מתמחה מעמותת "רוח חדשה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"הכנסת הולכת ומתקרבת לסיום כהונתה, ועדיין לא זכינו לפרסם ולו דו"ח חיובי אחד בתחום חופש הדת והשוויון בנטל. הסיבה העיקרית לכך היא כנראה, שאימת ש"ס ויהדות התורה משתקת את יכולתה של הכנסת לפעול לפתרון בעיות בנושאים אלה. לא נותר", אמר רגב, "אלא לקוות שהכנסת הבאה תהיה בעלת יכולת וחוט שידרה חזקים בהרבה בתחומים אלה. לשם כך חיוני שתוקם בה קואליציה שלא תראה במפלגות עוינות לחופש הדת והשוויון בנטל 'שותפות טבעיות' לרוב קואליציוני. רק אז תוכל להתרחש המהפכה האזרחית שהציבור במדינת ישראל כל כך מחכה לה".

הדו"ח מציין שהכנסת הרבתה לעסוק במושב בקיץ במשבר גיוס תלמידי הישיבות. לא פחות משמונה הצעות חוק חדשות לפתרון בעיית חוק טל הונחו על שולחן הכנסת. חמש הצעות אי אמון עסקו בנושא

חוק צוהר מזוהה עם ישראל ביתנו, שנציגה ח"כ דוד רותם הוא יו"ר ועדת החוקה. הוא מיועד למנוע מצבים בהם רבנים קיצונים יסכלו נישואים של גרים כהלכה ועולים יהודים. קשה להבין מדוע לא דאג רותם להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית ולהביא אותו לאישור סופי במליאה

זה. למרות זאת, הכנסת פספסה את ההזדמנות ההיסטורית להעביר חוק שוויון בנטל. המצב בו הכנסת התפזרה לחופשה ארוכה לפני סוף יולי ולפני שפג תוקפו של חוק טל, בעיצומו של משבר לאומי, אינו יכול שלא להיחשב אלא כאטימות של בית המחוקקים.

לא רק את בעיית שירות החרדים לא הצליחה הכנסת לפתור. היא גם לא הצליחה להעביר חוק שיסדיר את פעילות ישיבות ההסדר. מדובר במושב מבוזבז גם משום שלא היו כמעט מהלכים משמעותיים בתחומי חופש הדת. המהלך החשוב היחיד היה העברת חוק צוהר, שמרחיב את אזורי הרישום לנישואים, בקריאה ראשונה. אלא שמאז החוק לא קודם ולכן סביר שלא יאושר עד פיזור הכנסת. חוק צוהר מזוהה עם ישראל ביתנו, שנציגה ח"כ דוד רותם הוא יו"ר ועדת החוקה. הוא מיועד למנוע מצבים בהם רבנים קיצונים יסכלו נישואים של גרים כהלכה ועולים יהודים. קשה להבין מדוע לא דאג רותם להכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית ולהביא אותו לאישור סופי במליאה.

נושא הדרת הנשים על רקע דתי עמד במרכז סדר היום של הכנסת במושב החורף האחרון. הוא כמעט שנעלם מסדר היום של מושב הקיץ. זאת למרות גל של מעשי הדרה ביוני האחרון. ניתן להסיק שכאשר הכותרות שותקות, חברי הכנסת עוסקים בנושאים אחרים. כמה אירועים שביזו את הכנסת בתחום חופש הדת נרשמו במושב הזה. ח"כ מיכאל בן ארי, מתומכי כהנא. הצטלם כשהוא קורע את הברית החדשה. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה סילק את מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב מדיון בנושא הכרת המדינה ברבנים רפורמים.

לידיעה ב-nrg

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?