הרב רגב על הגזירות הכלכליות:

״נתניהו מעדיף לקצץ למעמד הביניים ולא לישיבות״

הממשלה אישרה תוכנית להעלאת מסים ולקיצוץ תקציבים, בלי פגיעה בהטבות לתלמידי הישיבות

שר האוצר יובל שטייניץ מהליכוד וסגן שר האוצר יצחק כהן מש''ס במסיבת עיתנואים במשרד ראש הממשלה בנושא תוכניות לפתרון מצוקת הדיור. 31.05.2011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90.  שר האוצר, יובל שטייניץ, עם סגן שר האוצר, יצחק כהן מש''ס. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בתגובה לאישור תוכנית הקיצוצים בממשלה אתמול, אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "אימתו של בנימין נתניהו משותפיו החרדים כה גדולה, עד שאפילו בימי ערב בחירות הוא מעדיף לרמוס את מעמד הביניים ולא לפגוע בזכויות היתר של מגזר האברכים. נתניהו יכול היה לקצץ מאות מיליוני שקלים בתקציבים של הישיבות, מבני הדת והמשרד לשירות דת, כפי שרוצה רובו של הציבור. נתניהו היה יכול לחסוך מאות רבות של מיליוני שקלים אם רק היה מתנה הטבות והנחות לדיור ורווחה במיצוי כושר ההשתכרות, כפי שהמליצה פה אחד ועדת טרכטנברג, אבל הוא מעדיף להכביד את הנטל על ציבור משלמי המסים. זה מחירה של קואליציה בלתי טבעית עם מפלגות חרדיות, אשר לא חשובה להן טובת הכלכלה או הציבור. לישראל דרושה קואליציה אזרחית, ויש לקוות שגם נתניהו יבין זאת".

בישיבת הממשלה אתמול אושרה חבילת צעדים לקיצוץ של יותר מ-10 מיליארד שקל בתקציב. בין השאר יועלה המע"מ  ב-1%

נתניהו יכול היה לקצץ מאות מיליוני שקלים בתקציבי הישיבות, מבני הדת והמשרד לשירות דת, כפי שרוצה רוב הציבור

החל ממחר, מס הקנייה על סיגריות ועל בירה כבר הועלה והמשתכרים 8,800 שקל בחודש ומעלה ישלמו 1% נוסף למס הכנסה. תקציביהם של משרדי הממשלה יקוצצו ב-5%. "ישראל היום" מדווח כי שר החינוך, גדעון סער, תמך בתוכנית לאחר שהוחלט כי הקיצוץ במשרדו יסתכם ב-1%.

בהצעת האוצר תמכו 20 שרים ותשעה שרים הצביעו נגדה, בהם שר התקשורת והרווחה משה כחלון ושר הביטחון אהוד ברק. גם שרי ש"ס התנגדו לתוכנית.

ב"כלכליסט" צוין כי כתוצאה מהגזירות ישלם מעמד הביניים כ־2,400 שקל בשנה. סכום זה כולל רק את העלאת המע"מ ומדרגת מס ההכנסה ב־1%. על פי תוכנית האוצר, תקציב 2012 יצטמק ב־5%, וב־2013 יתכווץ התקציב ב־3% נוספים. בפועל, משמעותם של שיעורים אלה היא תוספת של כ־800 מיליון שקל לקופת המדינה עוד ב־2012 וכמעט 500 מיליון שקל בשנה הבאה.

לידיעה על אישור התוכנית ב"כלכליסט"

 לידיעה ב"ישראל היום"

 לידיעה על הגזירות ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?