חדו"ש ושותפים ליועמ"ש: עצרו ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות. כשחוק טל יפקע, הן הופכות ללא חוקיות

מבחני ההקצבות לישיבות מאפשרים למדינה לתקצב מי ש"תורתם אומנותם", אבל 54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים יאבדו את המעמד הזה ב-1 באוגוסט. שווי ההקצבות שהם מקבלים קרוב ל-400 מיליון שקלים בשנה. חדו"ש, ישראל חופשית וח"כ לשעבר בריזון ליועמ"ש: אם לא תעצור הכספים, נעתור לבג"צ

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90

עמותות חדו"ש – לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון, פנו היום ליועץ המשפטי לממשלה לשר החינוך ולשר האוצר בדרישה שלא להעביר החל בראשית אוגוסט הקצבות לכ-54 אלף תלמידי ישיבות וכוללים, שאבדו את מעמד "תורתם אומנותם", כיוון שהדבר יהיה בלתי חוקי. מדובר בהקצבות בהיקף של יותר מ-30 מיליון שקלים לחודש וקרוב ל-400 מיליון שקלים בשנה. תקציב הישיבות כולו עומד על כמיליארד שקלים בשנה.

הפונים, אותם מייצג עו"ד גלעד ברנע, מבהירים כי החוק אינו מאפשר להעביר כסף לאותם תלמידי ישיבות שיאבדו ביום רביעי הקרוב, 1 באוגוסט את מעמד "תורתם אומנותם" בעקבות פקיעת תוקפו של חוק טל. ברנע מבהיר שאם לא יודיע היועמ"ש עד מחר (שלישי) כי יעצור את ההקצבות, יעתרו הפונים לבג"צ.

ב-21 בפברואר השנה קבע בג"צ כי תוקפו של חוק טל לא יוארך לאחר פקיעתו ב-1 באוגוסט. ברנע מציין בפנייה כי למרות שעברה כמעט חצי שנה, לא עשתה הכנסת דבר להעברת חוק חליפי שיעמוד בתנאי השוויון שקבע בג"צ. על פי הקריטריונים להקצבות לישיבות, ניתן להעביר תמיכה לתלמיד ישיבה או כולל שקיבל פטור מלא משירות צבאי ומי שנמצא בהסדר דחיית שירות על בסיס "תורתו אומנותו" כפי שנקבע בחוק טל. על פי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת יש כיום 54 אלף תלמידי ישיבות גדולות ואברכים שמקבלים דחיית שירות.

ברנע כותב כי עם פקיעת תוקף חוק טל אין עוד בסיס בדין לתמיכתו של משרד החינוך בלימודי תלמידים שיאבדו את מעמד

הרב רגב: "מי שחשב שחוק טל יתבטל וההשתמטות במימון המדינה תמשך כאילו לא קרה כלום, עתיד להתבדות. מי שלא משרת, לא יכול ולא צריך לקבל תקציבים מהמדינה"

תורתו אומנותו. ממילא, לא ניתן יהיה עוד להעביר כספים עבורם. חוק יסודות התקציב אוסר על העברת תקציבים שלא בהתאם למבחני ההקצבות. ברנע מדגיש כי להערכת הפונים גם לא ניתן לשנות את המבחנים כך שיאפשרו לתמוך במי שאינם ממלאים את חובתם החוקית לשרת בצה"ל.

הפונים, חדו"ש, ישראל חופשית ובריזון, דורשים מהיועץ להורות על עצירת הכספים ל-54 אלף האברכים תלמידי הישיבות שמעמד תורתם אומנותם יתבטל ביום רביעי, 1 באוגוסט. לחלופין הם מבקשים התחייבות של היועץ המשפטי לממשלה שיעכב את העברת הכספים עד שיגבש את עמדתו. אחרת, כך הם מבהירים, יעתרו לאלתר לבג"צ.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר כי "מי שחשב שחוק טל יתבטל וההשתמטות במימון המדינה תימשך כאילו לא קרה כלום, עתיד להתבדות. מי שלא משרת, לא יכול ולא צריך לקבל תקציבים מהמדינה". לדברי רגב, "החוק לגמרי ברור, כל ניסיון להעביר את הכספים יהיה הפרת חוק בוטה. יש לקוות שהיועץ המשפטי לממשלה ושרי האוצר והחינוך יבינו זאת ויחסכו את הצורך לשוב ולהעסיק את בג"צ בנושא".

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר בתגובה ש"כישלונה של הממשלה לייצר אלטרנטיבה שוויונית וראויה לחוק טל טומנת בחובה הזדמנויות היסטוריות. בראשן - הפסקת התקציבים המפלים המועברים לתלמידי הישיבות המסרבים ליטול חלק בעול הביטחוני והכלכלי של מדינת ישראל. במקום להטיל מסים נוספים על מעמד הביניים הנושא בנטל, ראוי שראש הממשלה ושר האוצר יפעלו על פי החוק ויפסיקו את העברת המיליונים לישיבות באופן מיידי".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר ש"אין חוק גיוס לחרדים, אז אין כסף לישיבות החרדיות. הכלל של ייתנו - יקבלו, לא ייתנו - לא יקבלו כוחו בהחלט יפה גם כאן".

לידיעה בנענע 10

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?