האח הגדול במטבח

מערכת ממוחשבת משמשת לבדיקת יהדותם של עובדי מסעדות

מערכת "שירת הים" שהושקה בשנה שעברה נועדה לייעל הליכי רישום נישואים, אבל ברבנות בכרמיאל ובירושלים משתמשים במאגר המידע של המערכת כדי לבדוק את יהדותם של עובדי מטבח לצורך מתן תעודת כשרות לבתי העסק

אולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון. צילום: יעקב, ויקיפדיהאולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב, ויקיפדיה

הרבנות בכרמיאל ובירושלים משתמשת במערכת ממוחשבת כדי לבדוק אם עובדי מטבח המועסקים במסעדות ובבתי קפה הם יהודים, כתנאי למתן תעודת כשרות לבתי עסק. מידע בעניין זה נמסר בשבוע שעבר, בדיון בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת.

עורך הדין אליעזר רודין מהמועצה הדתית בכרמיאל אמר בדיון, כי משגיחי הכשרות שמעסיקה המועצה מעבירים את מספרי תעודת הזהות של עובדים בבתי עסק לפקיד הממונה על בדיקת יהדותם. הבדיקה מסתמכת על המערכת הממוחשבת "שירת הים", שהמשרד לשירותי דת השיק ב-2016. ynet מציין כי בעת השקתה נמסר כי המערכת נועדה לייעל את הליכי רישום הנישואים.

יו"ר ועדת העלייה, ח"כ אברהם נגוסה, פנה לאחר הדיון לרבנות הראשית בירושלים וביקש את התייחסותה לדברים. נגוסה ציין כי בדיקת היהדות של עובדי מסעדות מנוגדת לחוק. "שימוש במערכת 'שירת הים' לשם התחקות אחר עובדי בתי אוכל ומבקשי עבודה, לשם בדיקת יהדותם, מנוגד להוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981, ואף מהווה לכאורה שימוש אסור, ללא הרשאה, במאגר מידע הכולל מידע רגיש", אמר נגוסה.

ח"כ יואל רזבוזוב מיש עתיד אמר בדיון: "מדובר בביזיון ובתופעה פסולה, ונדרוש את פיטוריהם של האחראים". רחל עזריה מכולנו

ח"כ יואל רזבוזוב: מדובר בביזיון ובתופעה פסולה, ונדרוש את פיטוריהם של האחראים

 הוסיפה: "הוכחת יהדות בעסקי המזון היא דרישה חדשה מאז העלייה מחבר העמים".

עמיחי קריגר, ראש ענף ההונאה בכשרות ברבנות הראשית, אמר בדיון: "יהדותו של עובד בעסקי מזון משליכה על מידת הפיקוח ומידת הכשרות על בית העסק. ברור שבענף המזון יש עובדים לא-יהודים רבים, ומי שלא עוסק בבישול או הכנת המזון אין צורך שיהיה יהודי".

יו"ר המועצה הדתית בירושלים, יהושע ישי, טען כי הדיון בוועדה "פופוליסטי", מכיוון שההחלטה אם להעסיק עובד מסוים היא של המעביד בלבד. "לפי ההלכה המבשל בלבד צריך להיות יהודי, אך לא העובדים האחרים. הכשרות היא זכות למעוניין בה", אמר ישי.

עו"ד אלעד קפלן מעמותת "עיתים", שפועלת להנגשת הממסד הדתי לציבור בישראל, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש את התייחסותו לשימוש הפסול במערכת "שירת הים" לצורך זיהוי עובדים יהודים. "כאשר גורמים בממסד הדתי נוטלים לעצמם סמכויות חקירה בשוק העבודה, תוך איתור מידע אישי רגיש באמצעות מאגרי מידע, יש בכך חריגה חמורה מעקרון חוקיות המינהל", אמר קפלן. "פעילות זו הופכת את הרבנות, דה פקטו, למעין 'אח גדול' של מדינת ישראל, הפוגש את אזרחי ישראל בכל צומת בחייהם וכעת גם בהליכי קבלה לעבודה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?