מופע אימים

חוטובלי: הזרמים הפלורליסטיים "רוקנו את היהדות מתוכן"

בכנס של הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון אמרה סגנית שר החוץ כי היהדות הלא אורתודוקסית אינה מקובלת בישראל. מנכ"ל התנועה הרפורמית: "חוטובלי מצטרפת למסע ההסתה הפרוע שמתנהל בחודשים האחרונים נגד היהדות הרפורמית"

ח''כ ציפי חוטובלי מהליכוד. צילום: משה שי, פלאש 90סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי. צילום: משה שי, פלאש 90

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה דברים חמורים על הזרמים היהודיים הלא אורתודוקסיים. בכנס של הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון, IAC, אמרה חוטובלי כי הרפורמים והקונסרבטיבים "בחרו לקחת את הקליפה והשם של היהדות, את כל המנהגים והמסורת, ולרוקן את התוכן מבפנים. ליצוק ערכים ליברליים שאין להם קשר ליהדות".

חוטובלי טענה גם שהזרמים הפלורליסטיים אינם מקובלים בישראל. "אני גרה ברחובות, ושם יש שני בתי כנסת קונסרבטיביים חצי ריקים", אמרה לפי ידיעה ב"מעריב". "אולי תשאלו את עצמכם למה זה לא עובד במדינת ישראל".

חלק מהנוכחים באולם, שרובם שייכים לתנועה הרפורמית או לתנועה הקונסרבטיבית, זעמו על הדברים. "זה היה פשוט מזעזע, מופע אימים. היא היתה חצופה ונראה כי לא הבינה בכלל מול מי היא מדברת ואיך צריך לדבר", אמרה אחת הנוכחות בכנס. "אנשים בקהל התקוממו ושאלו אותה באיזו זכות היא מפרשת את היהדות שלהם בצורה כל כך נחרצת, ולמה היא חושבת שיש לה מנדט לומר להם מה זו יהדות".

חברת הכנסת מרב מיכאלי, ששמעה את דבריה של חוטובלי, אמרה: "נדהמתי מהזלזול המופגן של סגנית שרת החוץ בחלק

חוטובלי: אני גרה ברחובות, ושם יש שני בתי כנסת קונסרבטיביים חצי ריקים. אולי תשאלו את עצמכם למה זה לא עובד במדינת ישראל

כל כך גדול של העם היהודי. מהדברים שהיא אמרה עולה שהממשלה הזאת ממש רואה את האורתודוקסים כיהודים ששווים יותר ואת הרפורמים והקונסרבטיבים כיהודים שווים פחות".

עו״ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר: "אני תוהה מאין למדה סגנית השר חוטובלי את כל הדברים שהיא יודעת על יהדות אמריקה. בת אולפנת בני עקיבא שמעולם לא עשתה צעד מחוץ לערוגה מרשה לעצמה לדבר בביטחון, ביהירות ובעיקר בקרתנות על עולם שלם של תרבות יהודית שאין לה מושג וחצי מושג עליו".

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר: "במקום לאחות את הקרעים בוחרת סגנית השר חוטובלי להעמיק את המשבר בעם היהודי ולהצטרף למסע ההסתה הפרוע שמתנהל בחודשים האחרונים נגד היהדות הרפורמית".

מלשכתה של חוטובלי נמסר: "סגנית השר התכוונה לכך שליהדות הרפורמית אין תמיכה של רוב העם בישראל, מכיוון שהרוב החילוני לא צריך זרמים אלטרנטיביים, הוא פשוט חי את חייו החילוניים בישראל ללא צורך במסגרות אלטרנטיביות". כן נמסר: "סגנית שר החוץ לימדה בעברה בבתי ספר קונסרבטיביים ויש לה היכרות רבת שנים עם יהדות ארה"ב".

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?