פינוי עם מימון

חברה קדישא לא תגבה תשלום על פינוי נפטרים בשבת

בעקבות תביעה ייצוגית שהגישה טובה רוגל, נקבעו תקנות שלפיהן יעביר הביטוח הלאומי לחברה קדישא 1,100 שקל על העברת נפטר מחוץ לשעות העבודה הרגילות

אמבולנס של חברה קדישא בתל אביב. צילום: Ariel Palmon, wikimediaאמבולנס של חברה קדישא בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Ariel Palmon, wikimedia

בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברה קדישא, מ-1 בדצמבר לא ייגבה תשלום על פינוי נפטרים מבתיהם בימי שבת. חברה קדישא תפעיל שירות לפינוי נפטרים גם בשבתות, שיסתמך על עבודה של לא-יהודים (גוי של שבת). החברה תקבל החזרים מהביטוח הלאומי וכך יימנע הצורך בגביית תשלום ממשפחותיהם של נפטרים.

את הבקשה לתביעה ייצוגית הגישה במרס 2016 טובה רוגל, שנאלצה שנתיים קודם לכן לשלם לאמבולנס פרטי 2,200 שקל בעד פינוי גופתה של אמה – שנפטרה בלילה שבין שישי לשבת. רוגל פנתה לביטוח לאומי וביקשה השתתפות בהוצאות פינוי הגופה, אך נמסר לה כי אי אפשר לקבל החזר על הובלת מת שלא בשעות העבודה הרגילות של חברה קדישא, בימי חול וביום שישי עד אחת אחר הצהריים.

ב-2014 נאלצה רוגל לשלם לאמבולנס פרטי 2,200 שקל בעד פינוי גופתה של אמה – שנפטרה בלילה שבין שישי לשבת

בבקשה להגשת תביעה ייצוגית שהגישה רוגל נכתב כי חוק הביטוח הלאומי אוסר על מי שעוסק בקבורה לגבות תשלום על שירותי קבורה, למעט במקרים המוסדרים בתקנות. פינוי מתים שלא בשעות הפעילות אינו אחד ממקרים אלה.

באוקטובר, בעת שרוגל ניהלה הליך גישור עם חברה קדישא, פורסמו תקנות הביטוח הלאומי (דמי קבורה), המסדירות תוספת תשלום בסך 1,100 שקל, שהביטוח הלאומי יעביר לחברה קדישא בעד העברת נפטר מחוץ לשעות העבודה הרגילות. "TheMarker" מציין כי בעקבות פרסום התקנות החדשות הגיעו הצדדים להסכמה, שאושרה בשבוע שעבר על ידי השופט דורון חסדאי.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?