חתונה בעיצוב אישי

חתונה מחוץ לרבנות: כל מה שצריך לדעת

ענבר אורן, מנהלת הויה וסמנכ"לית ישראל חופשית, מסבירה שחתונה פרטית מאפשרת לבני הזוג לבנות טקס לטעמם ולקיים אותו במועד המתאים ביותר מבחינתם, אבל הם ייחשבו ידועים בציבור. זוגות שנישאו בחו"ל אף ייאלצו לפנות לרבנות אם ירצו להתגרש

טקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipediaטקס נישואים (צילום אילוסטרציה). צילום: Jason Hutchens, wikipedia

בניגוד לחתונה ברבנות, שנערכת לפי כללים הלכתיים מחמירים, חתונה אלטרנטיבית מאפשרת לזוגות לבנות את הטקס כראות עיניהם, לכתוב טקסטים בעצמם או לבחור קטעי ספרות ושירה, לקיים מנהגים כמו שבירת הכוס או לא וכו'.

ענבר אורן, מנהלת הויה וסמנכ”לית ישראל חופשית, מסבירה ב-ynet שטקסים אלטרנטיביים הם שוויוניים, בניגוד לטקס המסורתי נשים מדברות בהן מתחת לחופה ויש גם עריכה של טקסים על ידי נשים. מאחר שזוגות שנישאים מחוץ לרבנות יכולים לעצב את הטקס כראות עיניהם, הם יכולים לקיים טקס שכולל את כל המאפיינים של חתונה דתית, כמו כתובה. זוגות רבים בוחרים בחתונה רפורמית – חתונה כשרה לכל דבר, אבל שוויונית יותר.

חתונה שנערכת מחוץ לרבנות אפשר לקיים בכל יום, גם בשבת או בערב חג. "אנחנו מחתנים כל השנה, למעט יום כיפור", אומרת אורן. "בשישי, בשבת ובתקופות בשנה שבהן ההלכה היהודית לא מאפשרת להתחתן, אם הזוג ועורך או עורכת הטקס מאמינים

זוגות שהתחתנו בישראל מחוץ לרבנות, וחתמו על תצהיר ידועים בציבור, לא יידרשו להגיע לרבנות אם יתגרשו

שניתן להתחתן – אנחנו נערוך את הטקס".

בני זוג שמתחתנים מחוץ לרבנות אינם יכולים להירשם כנשואים במשרד הפנים. רק זוג שהתחתן מחוץ לישראל, למשל בקפריסין, יירשם כזוג נשוי.

החוק הישראלי עדיין לא הסדיר באופן מלא את מעמדם של ידועים בציבור, אבל חוקים רבים מכירים בידועים בציבור ומתייחסים אליהם כאל נשואים.

חוק הביטוח הלאומי מכיר בידועים בציבור, שיכולים ליהנות גם משלל זכויות הקשורות להורות ביולוגית, זכויות שנוגעות להתדיינות משפטית וזכויות בירושה.

בניגוד לסברה הרווחת, ילדים של זוגות ידועים בציבור אינם נחשבים ממזרים. ממזר הוא ילד שנולד לאשה מחוץ לנישואים מגבר שאינו בעלה.

בני זוג שהתחתנו בחתונה אזרחית בחו"ל ודיווחו על הנישואים במשרד הפנים, ייאלצו להגיע לרבנות אם יחליטו להתגרש. זוגות שהתחתנו בישראל, אבל מחוץ לרבנות, וחתמו על תצהיר ידועים בציבור, לא יידרשו להגיע לרבנות אם יתגרשו. "רק מי שהמדינה רשמה שהוא נשוי צריך להיפרד באמצעות הרבנות", אומרת ענבר.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?