הנחה לחרדים

קווי אוטובוס לחרדים זולים בעשרות אחוזים מקווים רגילים

הנסיעה מחיפה לירושלים בקו רגיל עולה 37.5 שקל, לעומת 27 שקל בקו שמגיע לירושלים העובר בשכונות חרדיות. פערי מחיר דומים יש גם בקווים הנוסעים מנתיבות, מפתח תקוה ומערים אחרים לירושלים

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

חברת אגד גובה מנוסעים חרדים מחירים נמוכים בעשרות אחוזים מהמחירים שמשלמים נוסעים שאינם חרדים – שנוסעים מאותה נקודת מוצא ומגיעים לאותו יעד.

לדוגמה, אגד מפעילה שלושה קווים מחיפה לירושלים. המחיר בקו 940 ובו 960 הוא 37.5 שקל, כמעט 40% יותר מהמחיר בקו 972, 27 שקלים בלבד. קו 972 יוצא מהשכונה החרדית גאולה בחיפה ועובר גם בשכונת ויז'ניץ.

פערים דומים יש גם בקווים אחרים. נסיעה מירושלים לנתיבות בקו רגיל עולה 39.5 שקל, ואילו נסיעה באותו מסלול באוטובוס המיועד לחרדים (קו מהדרין) עולה רק 25 שקל בלבד. מחיר נסיעה בין ירושלים לפתח תקוה בקו רגיל הוא 21.5 שקל, לעומת 16 שקל בלבד בקו שמסיע בעיקר חרדים. בערים אחרות יש פערי מחיר של עשרות אחוזים בין קווים רגילים לקווים המיועדים לחרדים.

מחיר נסיעה בין ירושלים לפתח תקוה בקו רגיל הוא 21.5 שקל, לעומת 16 שקל בקו שמסיע בעיקר חרדים

נציגה במרכז הסיוע הארצי לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה הסבירה שקו 972 בחיפה עובר בשכונות חרדיות והודתה שזאת הסיבה שבגללה הנסיעה בו זולה יותר מאשר בקווים אחרים מחיפה לירושלים. היא אמרה לחדשות הבוקר של קשת שלחרדים יש הנחה, על פי החלטה של משרד התחבורה.

אי השוויון במחירי הנסיעה באוטובוסים נדון בכנסת לפני שנים, אבל מאז לא היה כל שינוי במדיניות המחירים בתחבורה הציבורית.

מאגד נמסר בתגובה: "קביעת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית מצויה בתחום הסמכות הבלעדית של רשות התחבורה הציבורית במשרד התחבורה ולאגד אין כל סמכות או אפשרות לסטות מצווים אלה".

תגובת משרד התחבורה: "מאחר שהנושא נמצא בהליך משפטי אנו מנועים מלהגיב".

לכתבה בחדשות הבוקר של קשתאיך תוכל לפעול?