בתמיכת 73% מהציבור

חדו"ש: למרבה הצער, פסיקת בג"ץ המתירה פתיחת מרכולים בשבת אינה סוף פסוק

בג"ץ דחה ברוב קולות את העתירה נגד חוק העזר המתיר פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב. שר הפנים דרעי: "בית המשפט עשה הפיכה"

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: Urban_Hipster, flickr

בג"ץ דחה היום ברוב דעות את העתירה נגד פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב. הרכב השופטים בראשות הנשיאה היוצאת של בית המשפט העליון, מרים נאור, קבע ברוב קולות כי המרכולים בתל אביב יוכלו להמשיך לפעול גם בשבת.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, אמר בעקבות פסק הדין: "אנו מברכים על החלטתו של בג"ץ, אך למרבה הצער אין זה סוף פסוק. גורמים בפוליטיקה הדתית כבר הבהירו שידרשו חקיקה שתבטל את משמעות פסק הדין. פסיקתו של בג"ץ בנושא זה נוספת לפסיקה בסוגיות דת ומדינה אחרות, אשר מעוררת את זעמן של הסיעות החרדיות לנוכח העובדה שהן יכולות לכופף את ידיה של הממשלה, אך אינן מצליחות להכתיב את רצונן לבית המשפט".

הרב רגב הוסיף: "הח"כים החרדים פועלים לא רק לחקיקה ספציפית שבאה לכפות על המדינה שמירת שבת, אלא גם על מנת לפגוע בסמכותו של בית המשפט בעתיד ולהגביל את כוחו בניגוד לרצון הציבור ותוך כרסום חמור של ערכי הדמוקרטיה".

שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, הגיב על ההחלטה בחשבון הטוויטר שלו. ״לא מהפכה עושה בית המשפט אלא הפיכה", כתב דרעי. יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם מוזס, אמר: "אינני מופתע כלל מהחלטת בג"ץ. אני חש כאב עמוק וצער על ביזיון

הרב רגב: הח"כים החרדים פועלים לחקיקה שבאה לכפות על המדינה שמירת שבת, ולפגיעה בסמכותו של בית המשפט בעתיד

השבת שיהודים בכל הדורות מסרו נפשם עליה, ובטוחני שגם הורי הוריה של השופטת נאור בכללם".

חבר הכנסת יאיר לפיד מיש עתיד הגיב: "אף אחד לא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות". יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הצהיר: "מכבדים את הדת, לא מכבדים כפייה דתית. מברך את נשיאת העליון היוצאת מרים נאור עם פסיקתה האחרונה".

הרכב שופטים בראשות נאור קבע באפריל כי בתי העסק בתל אביב ימשיכו להיות פתוחים בשבתות, בהתאם לחוק העזר העירוני. אבל אתר ואלה מציין כי פסיקה של השופט אליקים רובינשטיין מיולי הפכה את ההחלטה וקבעה כי הסוגיה תיפתח מחדש, מכיוון שדבריהם של דרעי ושל צדדים נוספים לא נשמעו בדיון הראשוני. ראשי המפלגות החרדיות בירכו על אותה החלטה, שהובילה בסופו של דבר לפסיקת בג"ץ של היום.

בתחילת מאי השנה פרסמה חדו"ש סקר דעת קהל שערך מכון סמית, שבו נמצא כי 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בפסיקת בג"ץ אשר אישרה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב בעניין פתיחת עסקים בשבת. מתוכם 97% מהחילונים, 72% מתושבי תל אביב ורוב בקרב מצביעי המפלגות האזרחיות בקואליציה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?