תקציב לאיתור משרוקיות

המדינה: מיליון שקל למניעת הפרעות לנשות הכותל

בתשובה שהגישה לבג"ץ הבהירה המדינה כי הכסף מושקע באמצעות עמותת הקרן למורשת הכותל

נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. 08-07-2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המדינה משקיעה כמיליון שקל בשנה בהיערכות נגד מחאות על תפילות של התנועה הרפורמית, הזרם הקונסרבטיבי ונשות הכותל בכותל המערבי. הכסף לצורך זה מושקע באמצעות העמותה הממשלתית הקרן למורשת הכותל. לפי המדינה, מדובר בהיערכות שנועדה לצמצם למינימום את נקודות החיכוך ואת ההפרעות בכותל המערבי. בין היתר, נטען, "הושקעו מאמצים ניכרים באיתור ובתפיסה של משרוקיות וצפצפות" שמפעילים גורמים חרדים נגד התפילה הליברלית.

הנתונים נכללים בתשובה שהגישה המדינה לעתירה לבג"ץ של נשות הכותל. העתירה הוגשה נגד המשטרה ורב הכותל, שמואל רבינוביץ'. נשות הכותל טוענות, באמצעות עורכות הדין אורלי ארז לחובסקי וריקי שפירא רוזנברג, כי המשטרה ורב הכותל מגלים אזלת יד במניעת הפרעות והטרדות מצד גורמים חרדיים ודתיים לתפילה שהן מקיימות מדי ראש חודש.

לדברי נשות הכותל, בתפילה לרגל ראש חודש חשון, שהתקיימה ביום שישי, מנעו מאבטחי הקרן למורשת הכותל מ-50 לוחמים שהשתתפו במלחמת ששת הימים להיכנס לרחבת הכותל, מפני שביקשו להכניס אליה ספר תורה. לכן התקיימה התפילה, בחלקה, ליד עמדת הבידוק שבכניסה לרחבת הכותל המערבי.

נשות הכותל: הכסף שהמדינה טוענת כי היא מוציאה להגנה על תפילות נשות הכותל נועד באופן אבסורדי למנוע מאיתנו תפילה עם ספר התורה בעזרת הנשים

מנשות הכותל נמסר בתגובה: "הקרן למורשת הכותל מתוקצבת ביותר מ-80 מיליוני שקלים בשנה, לא כולל שכר, משרד והוצאות רב הכותל, המשולמות על ידי משרד ראש הממשלה. הכסף שהמדינה טוענת כי היא מוציאה עבור תפילות נשות הכותל נועד באופן אבסורדי למנוע מנשות הכותל תפילה עם ספר התורה בעזרת הנשים".

בחודש שעבר מסרה המדינה לבג"ץ כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט "לעת עתה" שלא להביא את מתווה הכותל שהממשלה הקפיאה לדיון נוסף. ואלה מציין שבתשובה שהגישה לבג"ץ טענה המדינה גם שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר כי אין לרשות השופטת יכולת לכפות את יישום המתווה, בשל "העדר סמכות שיפוט של בג"ץ" בנושא.

מתווה הכותל אושר בממשלה בינואר לפני כשנתיים. לפי המתווה, צמוד לכותל תוכשר רחבה שלישית, שבה תתאפשר תפילה משותפת של גברים ונשים ומתפללים מהזרמים הליברליים יוכלו להשתמש בה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?