מעקף של רצון הגבר

גט באמצעות שליח – מסמך למניעת עגינות

לדברי היוזמים, קבוצה של רבנים ונשות הלכה, המסמך מעוגן היטב בהלכה ובתי הדין הרבניים יתקשו לפסול אותו

תצוגת אופנה של בגדים שעוצבו בהשראת סיפורי עגונות, כדי לעורר מודעות לבעיית העגונות ומסורבות הגט, 22062007. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90תצוגת אופנה של בגדים שעוצבו בהשראת סיפורי עגונות (צילום אילוסטרציה).צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

קבוצת רבנים ונשות הלכה בראשות הרב יוני רוזנצוויג, כולם אורתודוקסים, החליטה לאמץ מסמך הלכתי שיכול למנוע מנשים להפוך לעגונות. נשים עלולות להיחשב עגונות במצב שבו בן זוגן אינו יכול לתת להן גט, אם מכיוון שנעלם ואם מפני שחלה או נפגע. אתמול הוצג בפומבי מסמך הלכתי שנועד למנוע עגינות.

המסמך מאפשר לגבר למנות שליחים מטעמו, שיוכלו לתת גט לבת זוגו אם הוא עצמו לא יוכל לעשות זאת מסיבה כלשהי. "הרעיון הוא שכל איש יחתום על מינוי שליחים למתן גט לאשתו", אמרה ל-ynet עורכת הדין ניצן כספי-שילוני ממרכז "צדק" לנשים. "מדובר במעין ייפוי כוח, ובשעת כושר בית הדין יוכל להציל את האשה מעגינות לנצח. הרב שלמה גורן (שהיה הרב הראשי) הציע הליך דומה בראשית המדינה. הוא הציע שכל חייל

הרב שלמה גורן הציע הליך דומה בראשית המדינה. הוא הציע שכל חייל נשוי שיוצא לקרב יחתום על הרשאה לגט

נשוי שיוצא לקרב יחתום על הרשאה לגט".

יוזמי המסמך, שהוצג אתמול בכנס של ארגון "קולך", הבהירו כי בני זוג יוכלו לחתום עליו גם אחרי שיינשאו, בניגוד להסכמי ממון או הסכמי קדם-נישואים. "שטר הביטחון שאנחנו מציעים מאפשר לעקוף את רצון האיש – שהוא תנאי לכשרות הגט. השליח ימסור לאשה את הגט במקום האיש", אמרה כספי-שילוני.

לדברי הרב רוזנצוויג, שניסח את המסמך, הרבנות עדיין לא התייחסה לשטר. עם זאת, הוא הוסיף: "לא קיבלתי שום דחייה ממשית למסמך". לדבריו, הוא ושותפיו מקווים שבתי הדין הרבניים יראו שהמסמך מעוגן היטב מבחינה הלכתית ויאשרו אותו.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?