לא חשופים

97% מהעובדים החרדים לא סובלים מאפליה על רקע דתי

הנתון עולה מסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עם זאת, רק 6% מהחרדים ממלאים תפקידי ניהול

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

97% מהחרדים העובדים במפעלים ובחברות במשק טוענים שלא נתקלו בגילויי אפליה על רקע דתי. נתון זה נכלל בסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) לשנת 2016.

בניתוח הסקר כותבים ד"ר גלעד מלאך ויעל כהן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה: "המועסקים החרדים אינם מרגישים חשופים לאפליה מכל סוג שהיא או להטרדות מילוליות".

ממצא זה עומד בסתירה לטענות של פוליטיקאים וכלי תקשורת חרדיים על אפליה שבה נתקלים מחפשי עבודה חרדים. מלאך וכהן מציינים, עם זאת, שאין בסקר התייחסות מפורשת לאפליה בקבלה למקומות עבודה. לדבריהם, "בשנתיים האחרונות נרשמת עלייה בהשתלבות של חרדים במקומות עבודה חילוניים. העובדה שהעובדים החרדים אינם חווים אפליה כלשהי מעידה על השתלבות טובה במקומות העבודה".

העובדה שהעובדים החרדים אינם חווים אפליה כלשהי מעידה על השתלבות טובה במקומות העבודה

"כלכליסט" מציין כי מהסקר החברתי עולה, עם זאת, ממצא פחות אופטימי בנוגע להשתלבות החרדים בשוק העבודה. רק 6% מהחרדים משולבים בעמדות ניהול, לעומת 15% באוכלוסייה הכללית. גם החרדים המעטים שכן שולבו בתפקידי ניהול מאיישים בדרך כלל עמדות ניהול זוטר.

מלאך וכהן מייחסים זאת לשיעור הנמוך של בעלי השכלה אקדמית בין העובדים החרדים, 17% לעומת 45% באוכלוסייה הכללית. רק 38% מהעובדים החרדים משתמשים במחשב במשך רוב יום העבודה, לעומת 63% בקרב כלל העובדים. החוקרים כותבים שחרדים רבים עובדים במגזר החרדי, שם השימוש במחשבים מוגבל יותר.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?