לבקשת הרב הראשי

הפרדה בין נשים לגברים בכנס על סרבנות גט

משתתפי הכנס, שערכה לשכת עורכי הדין, הופתעו לגלות שבאולם יש הפרדה מגדרית – נשים ישבו בצד שמאל של האולם וגברים בצד ימין

בית לשכת עורכי הדין בשכונת טלביה בירושלים. צילום: יעקב, ויקיפדיהבית לשכת עורכי הדין בשכונת טלביה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב, ויקיפדיה

בכנס שערכה אתמול לשכת עורכי הדין, שעסק בסרבנות גט, היתה הפרדה בין גברים לנשים. "נרשמנו לכנס של טוענים רבניים ששווק על ידי לשכת עורכי הדין", אמרה לוואלה עורכת הדין אסנת קרפלוס ממרכז רקמן לקידום מעמד האשה. לדבריה, בכניסה לאולם שבו נערך הכנס הוסבר לה ש"כדי לכבד את המעמד" מתקיימת במקום הפרדה מגדרית – בצד שמאל ישבו נשים, בצד ימין גברים ובאמצע היה שולחן לזוגות נשואים.

לדברי קרפלוס, יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי זיו, גילה רק כשהגיע לכנס כי הוא נערך בהפרדה. "הוא אמר, 'זאת פעם אחרונה שזה קורה'", ציינה קרפלוס והוסיפה שלדברי האחראית במקום, ההפרדה מתקיימת לבקשת הרב הראשי לישראל.

עורך דין נוסף שהשתתף בכנס אמר כי ההפרדה המגדרית היא עניין חמור מאוד. "הלשכה לא צריכה להיכנע לדרישות של

עורך דין: תפקיד לשכת עורכי הדין הוא לקדם את ערכי השוויון במדינת ישראל ובמקרה הזה היא כשלה בכך

גורמים דתיים קיצוניים", אמר עורך הדין. "תפקיד לשכת עורכי הדין הוא לקדם את ערכי השוויון במדינת ישראל ובמקרה הזה היא כשלה בכך".

ראש מרכז רקמן, פרופ' רות הלפרין קדרי, מסרה: "העובדה שבקשה להפרדה בין גברים ונשים בכנס מקצועי של לשכת עורכי הדין נתפסת כטבעית לחלוטין... ולא גורמת להתקוממות ואף לא נתקלה בהתנגדות מעידה עד כמה עמוק הפכה ההפרדה המגדרית לנורמלית ועד כמה רחוק מגיעה התודעה של הדרת נשים בציבוריות הישראלית".

מלשכת עורכי הדין נמסר: "מדובר בכנס של טוענים רבניים. הקהל שנכח בכנס הוא קהל חרדי. זכות הבחירה היכן לשבת היתה של הנוכחים בלבד. לשכת עורכי הדין לא התערבה ולא כיוונה אף אחד לשבת באזור כזה או אחר".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?