מדיניות מותאמת

מנדלבליט הורה לרכך את האכיפה בנוגע להדרת נשים

המפלגות הדתיות איימו לקדם חקיקה שתסדיר את זכותם של שומרי מצוות לקיים אירועים בהפרדה בין גברים לנשים. היועץ המשפטי לממשלה הורה לנסח נהלים שיצמצמו את שיקול הדעת של בית המשפט בעניין

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. צילום: Masa Israel Journey, Flickrהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. צילום: Masa Israel Journey, Flickr

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סיכם עם נציגי המפלגות הדתיות והחרדיות כי האכיפה בכל הנוגע להדרת נשים תרוכך וכי המדיניות בסוגיה תותאם "לאורח החיים הדתי והחרדי".

מנדלבליט הסכים לשינוי המדיניות לאחר שבפגישה אתו איימו אריה דרעי מש"ס, משה גפני מיהדות התורה ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי שיקדמו חקיקה להסדרת זכותם של שומרי מצוות לקיים אירועים שבהם יש הפרדה בין נשים לגברים. שרת המשפטים איילת שקד צידדה בעמדתם.

היועץ המשפטי לממשלה וכמה מבכירי משרדו נפגשו עם נציגי המפלגות הדתיות, המלינים על המדיניות הממשלתית בנוגע להדרת נשים. הצדדים סיכמו שהיועץ המשפטי יציג בקרוב לשרים מדיניות מרוככת בנוגע להדרת נשים. לפי הסיכום, הנהלים החדשים יגדירו באופן בהיר יותר אילו מקרים ייחשבו הדרת נשים ואילו לא, כך שיצטמצם שיקול הדעת של בית המשפט בעניין.

בחודש שעבר אישרה הממשלה הצעה שלפיה יועבר הטיפול במאבק בהדרת נשים מהמשנה ליועץ המשפטי לרשות לקידום מעמד האשה

ב-2013 החליטו שרת המשפטים אז, ציפי לבני, ושרת התרבות אז, לימור לבנת. לפעול כדי למנוע הדרת נשים מהמרחב הציבורי. ההחלטה התקבלה בעקבות ריבוי פרסומים בתקשורת על הסרת מודעות שבהן מופיעות נשים, על איסור השמעת נשים בתחנות הרדיו החרדיות וכדומה. היועץ המשפטי לממשלה אז, יהודה וינשטיין, מינה המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר לאחראית על מעקב אחר פעילות משרדי הממשלה נגד הדרת נשים.

פעילותה של זילבר בתחום היתה למורת רוחן של המפלגות החרדיות. "הארץ" מציין כי בחודש שעבר אישרה הממשלה הצעה של שרת המשפטים איילת שקד והשרה גילה גמליאל לקצץ בסמכויותיה של זילבר ולהעביר את הטיפול במאבק בהדרת נשים לרשות לקידום מעמד האשה במשרד לשוויון חברתי שבראשות גמליאל.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?