לא רצה לגעת בתינוק

מוהל סירב למול תינוק מפני שאמו גיורת

נטלי פזרקר, בת לאב יהודי ואם שמוגדרת חסרת דת, החליטה להתגייר כשהיתה חיילת. אבל מוהל ששמע שהיא גיורת אמר לה: "אני מחליט שאני לא מוהל"

ברית מילה. צילום: Cheskel Dovid, wikipediaברית מילה (צילום אילוסטרציה). צילום: Cheskel Dovid, wikipedia

נטלי פזרקר ממצפה רמון התגיירה לפני כשבע שנים במערך הגיור הממלכתי, כשהיתה חיילת. "אבא שלי יהודי, אמא שלי היא חסרת דת. כל המנהגים בבית, החגים, היו לגמרי יהודיים. לא היה משהו אחר שאני מכירה", אמרה נטלי ל"כאן 11". "הרגשתי תמיד איזשהו חלק חסר, אז היה חשוב לי לבוא ולהשלים את זה".

פזרקר התחתנה וילדה שתי בנות. לאחרונה נולד בנה הראשון. היא ובעלה, אבי, רצו להכניס אותו בבריתו של אברהם אבינו בשבת האחרונה. הם התקשרו למוהל היחיד במצפה רמון, הרב דרור שילה, וביקשו ממנו למול את הרך הנולד. אבל הוא סירב כשהבין שהיא גיורת, מדווח אתר "כיפה".

שילה דיבר עם ההורים. "הוא שאל אם אני גיורת", סיפרה נטלי. "אמרתי לו שכן, והוא שאל אם אני שומרת שבת, אז אמרתי שלא, שאנחנו מסורתיים יותר, ושם הוא אמר: 'אני מחליט שאני לא מוהל'.

"הוא לא רצה אפילו לגעת בילד", אמר אבי פזרקר, בעלה של נטלי. "רציתי להביא לו את הילד, והוא אמר לי: 'תשים את הילד בצד, יש לי כמה שאלות שאני צריך לשאול ולדבר, ואז נראה מה עושים'".

המוהל הרב שילה: היא קיבלה תעודה... אני מאמין לה במאה אחוז... אבל ברגע שהיא לא עושה עם זה משהו רציני, כל הגיור כבר נהיה צחוק

הרב שילה הסביר מדוע סירב למול את הילד: "ברגע שהיא עושה גיור, מה זה אומר? אני רוצה להיות יהודייה", אמר. "אבל אם אדם מתגייר, הופך מלהיות גוי להיות יהודי – זה חלק רציני. זה אומר, 'אני שומר תורה, אני מקיים מצוות, אני שומר שבת, כשרות, נידה, הכל'. היא קיבלה תעודה. אני מסכים, אני יודע. אני מאמין לה במאה אחוז, אין לי ספק בזה. אבל ברגע שהיא לא עושה עם זה משהו רציני, כל הגיור כבר נהיה צחוק".

הרב יצחק פרץ, ראש מערך הגיור בישראל, שחתום על תעודת הגיור של נטלי פזרקר, אמר: "מרגע שהיא טבלה במקווה איש לא יכול לערער על הגיור, בוודאי לא מוהל. רק בית דין מיוחד, במקרים נדירים (יכול לעשות זאת). אי שמירת שבת היא בוודאי לא אחד מאותם מקרים נדירים".

הברית התקיימה לבסוף בבאר שבע, יומיים לאחר המועד.

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "הוועדה הבין-משרדית להסמכה ולפיקוח על המוהלים מנחה את המוהלים שהיא מסמיכה למול כל ילד יהודי, כולל ילד של גיורת שהתגיירה בבית דין מוסמך. אין זה תפקידו וסמכותו של מוהל לפסול גיור של אדם כלשהו".

לידיעה באתר כיפהאיך תוכל לפעול?