גלותיות בישראל

מאמר באתר חרדי: גם חרדים צריכים לשרת

תחושות הזרות, הנרדפות והקיפוח שחשים החרדים נובעות מכך שאינם שותפים בהגנה על גבולות הבית ובבנייתו, כותבת אסתי שושן ב"כיכר השבת"

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. "צריך להתחיל לקחת אחריות". צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

כותרות התקשורת החרדית מהתקופה האחרונה חושפות כי בציבור החרדי יש תחושה של נרדפות ואובססיית "עומדים עלינו לכלותנו". המאמצים לגייס תלמידי ישיבות גוררים כותרות המדברות על גזירות שמד, מוות רוחני, מלחמת עולם ואנטישמיות.

במאמר המופיע באתר החרדי "כיכר השבת" טוענת אסתי שושן, כי התפיסה הגלותית הטיפוסית הזאת נולדה בעקבות שנים ארוכות של חיים כזרים בקרב עמים שונים. "היהדות החרדית עלתה לארץ והתיישבה בה בפרצוף חמוץ, לא לנער הזה התפללנו. החרדים ראו בעיני רוחם מדינה המתנהלת לפי התורה וברוח ההלכה, על פחות מזה קשה להתפשר", היא כותבת.

לדבריה, הגיע הזמן לשינוי תפיסה. גם אם לחרדים יש ביקורת על המגמות הרוחניות והערכיות של המדינה, עליהם להבין שישראל היא המדינה שיש לנו. החלופה לה היא "פשוט לעבור לגור במימי הים התיכון או מה שיותר מורכב – להוציא גרין קארד".

יש אנשים רעים שרוצים להרוג את המשפחה שלכם, כמה אפשר שאחרים יקיזו דמם בשביל להגן עליה?

מכיוון שישראל היא הבית, כותבת שושן, "צריך להתחיל לקחת אחריות. לא ייתכן שקבוצת אנשים שהיא חלק מחברה תתנהל לנצח בחוסר אכפתיות לאתגרים ולמשימות הקשות עמה היא מתמודדת".

אנחנו חיים במרחב עוין, מוסיפה שושן. "יש אנשים רעים שרוצים להרוג את המשפחה שלכם, כמה אפשר שאחרים יקיזו דמם בשביל להגן עליה? בשביל לייצר לכם מרחב בטוח ונעים לגור בו ולהלך עליו? חרדים, המקום שאתם חיים בו הוא שלכם לא פחות מאשר של אחרים".

תחושות הזרות, הניכור, הנרדפות והקיפוח שחשים החרדים, מסכמת שושן, נובעות מכך שאינם שותפים בהגנה על גבולות הבית ולא בבנייה, בפיתוח ובהקמה שלו.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?