למה נפסל חוק טל

מי אשם בוועדת פלסנר? גפני

מי שלא התייצב לצדו של הרב שטיינמן, שתמך בחוק טל, הביא לדרישה הנוכחית לגייס את החרדים שאינם ממוקדים בלימוד תורה, כותב חיים שאולזון

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני, בנאום במליאה. מימינו: ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כשחוקק חוק טל, לפני עשר שנים, טען הרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג הציבור הליטאי, כי יש לעודד את החוק ולפעול לפיו. במאמר באתר "ויהי אור" כותב חיים שאולזון, כי שטיינמן סבר שמנקודת מבטו של הציבור החרדי כל הסדר אחר יהיה רע יותר.

שאולזון מציין כי נגד שטיינמן יצאו רבים, בראשות הרב שמואל אויערבך, שמתחו עליו ביקורת חריפה. אנשיו של אויערבך וטרחו "לבזות את הרב שטיינמן בכל מקום שהלך והגיע, אך ורק מפני שתמך בדיעבד בחוק".

לדבריו, לפי חוק טל, אם הציבור החרדי היה דואג לכך שכל אדם שהוא כבר אב לילדים ואינו מקדיש את כל זמנו ללימוד תורה ייצא לעבוד, המצב הנוכחי – הדרישה לגייס את רוב הגברים החרדים – היה נמנע. אבל הרב אויערבך ושותפיו "החדירו אווירה של כולל גם למי שאינו לומד, עבורם עדיף לשבת ולהתבטל בכולל, וחלילה לא ללכת לעבוד".

פסלו את החוק מפני שהוא נכשל, כותב שאולזון. "עתה אנו מתמודדים עם מצב כל כך קשה, שבמצב הכי טוב כבר לא נשיג

החדירו אווירה של כולל גם למי שאינו לומד, עבורם עדיף לשבת ולהתבטל בכולל, וחלילה לא ללכת לעבוד

את החצי ממה שנתנו לנו בחוק טל, ובמקום שנכה על חטא... אנו מכים על לבם של אחרים".

לטענתו, חבר הכנסת משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, היה בקי בכל הפרטים בעת שנחקק חוק טל. גפני "ידע כמה צודק הרב שטיינמן וכמה טוב יהיה אם ישמרו על הכללים, ידחפו את הבטלנים שייצאו מן הכולל ויילכו לעבוד... ומפני שהוא לא רצה להיקלע לעימות עם הטרוריסטים של ר' שמואל אויערבך, הוא ישב בצד ולא עשה דבר".

גפני וחבריו אשמים במצב שנוצר (הקמת ועדת פלסנר, שניסתה למצוא חלופה לחוק טל), טוען שאולזון. "השלט היה תלוי על הקיר, ידעת שמדי שנה עוקבים אחר המספרים מבקשים לראות מה קורה, אם יש שינוי לטובה, אם מספר החרדים היוצאים לשוק העבודה גדל. ובמקום שיסביר לציבור מדוע זה כל כך חשוב, הוא מילא פיו מים".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?