עושים צחוק מהחוק

הכישלון המוחץ של חוק ברית הזוגיות

פחות מ-1.5 זוגות נרשמים בברית הזוגיות מדי חודש. כך עולה מנתונים שמסר משרד המשפטים לאתר חדו"ש. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "הגיע הזמן שישראל ביתנו תכיר בטעות ותדרוש להעביר חוק נישואים אזרחיים אמיתי"

שר החוץ ויור ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר מפלגתו יור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דוד רותם בישיבת מליאת הכנסת 20.07.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90שר החוץ ויור ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר מפלגתו יור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דוד רותם, יוזם חוק ברית הזוגיות המצומצם, בישיבת מליאת הכנסת 20.07.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

רק 37 זוגות נרשמו בברית זוגיות מאז הונהג מרשם ברית הזוגיות לפני יותר שנה וחצי. זהו קצב ממוצע של 2 זוגות בחודש או 25 זוגות בשנה. כך עולה מנתונים שמסר רשם ברית הזוגיות עו"ד יוסי הרשלר לאתר חדו"ש. אבל בפועל המצב מביך בהרבה. בחודשיים הראשונים לאחר העברת החוק נרשמו חמישה עשר זוגות, ומאז תחילת 2011 ועד אפריל 2012 נרשמו 22. כך שהקצב ב-16 החודשים האלה הוא 1.4 זוגות לחודש ו-17 זוגות לשנה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה, ש"מתברר שתחזיות חדו"ש צדקו וחוק ברית הזוגיות נכשל כישלון חרוץ. החוק הוצג כמהלך היסטורי אבל התגלה כמהלך מביך". רגב קרא לאנשי ישראל ביתנו "להסיק מסקנות ולדרוש להעביר חוק נישואים אזרחיים אמיתי". לדברי רגב, "רק חוק כזה יעניק פתרון אמיתי למאות אלפי האזרחים הישראלים שאינם יכולים להינשא בנישואים אורתודוכסיים או שאינם מעוניינים בכך. המצב הנוכחי מפלג את העם והופך את הזוגות הבודדים הנרשמים בברית הזוגיות למעין כת של מצורעים".

בתקופת ממשלת שרון-שינוי הציעה ועדה קואליציונית בראשות ח"כ רוני בר-און, אז איש הליכוד, להנהיג בישראל רישום זוגיות במקביל לרישום הנישואים. הרעיון היה שהמונח נישואים ייוחד להליך הדתי. כל אזרח שיבחר ברישום זוגיות בעצם יעיד על עצמו

כשאושר החוק אמר שר החוץ, אביגדור ליברמן שזו "פריצת דרך משמעותית בענייני דת ומדינה. מדובר באחד הרגעים הנרשמים בדפי ההיסטוריה של הכנסת".

באופן סמלי שאינו רוצה להינשא כהלכה, ולכן לכאורה לא יצטרך גם להתגרש בגירושים דתיים. אלא שהרבנים החרדים רואים בברית הזוגיות גרסה של נישואים אזרחיים. לכן הם מתנגדים לאפשר את ההליך ליהודים. הרבנות הראשית מצידה מתנגדת להליך גם כדי לא לפגוע במונופול שיש לה על טקסי התקשרות זוגית של יהודים.

במרץ 2010 אישרה הכנסת, ביוזמת ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו ובהסכמת הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, הצעת חוק חלקית מאוד שמאפשרת רק לבני זוג ששניהם חסרי דת להירשם בברית זוגיות. החוק לא מאפשר רישום בברית הזוגיות לזוגות שרק אחד מהם הוא חסר דת, ולכן אינו פותר את עיקר הבעיה של נישואי 300 אלף העולים חסרי הדת. הוא כמובן אינו חל על זוגות יהודים. במהלך תהליך העברת החוק הזהירה חדו"ש, שהפוטנציאל של החוק הוא 200 זוגות בשנה בלבד ובפועל יירשמו רק בודדים. רשם ברית הזוגיות, הפועל במשרד המשפטים, החל לפעול בראשית נובמבר 2010. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר אז ש"אישור החוק הוא פריצת דרך משמעותית בענייני דת ומדינה. מדובר באחד הרגעים הנרשמים בדפי ההיסטוריה של הכנסת".

אלא שעכשיו מתברר שהזוגות מצביעים בטבעת.

לידיעה ב-walla

לידיעה במגאפוןאיך תוכל לפעול?