חדו"ש בעקבות פיזור ועדת קש"ב:

אפילו את הפשרה הקשה של דו"ח פלסנר נתניהו לא מאמץ

ועדת פלסנר פרסמה את מסקנותיה למרות ההחלטה לפזרה. יו"ר קדימה, שאול מופז, מאיים בפרישה מהקואליציה

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "דו"ח פלסנר כולל צעדים אמיצים והכרחיים, כמו הסנקציות נגד משתמטים, לצד המלצות בעייתיות מאוד ובלתי סבירות כמו דחיית הגיוס עד גיל 23. העובדה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא היה מוכן לאמץ אפילו את הפשרה מרחיקת הלכת שאליה הלך פלסנר, מוכיחה שהוא מעדיף את שימור הקואליציה עם המפלגות החרדיות על פני גיוס תלמידי הישיבות. לשם כך הוא מוכן למכור את ציבור בוחריו ואת עתיד הציונות ולהחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית להגיע לשירות חובה לכל. ההיסטוריה לא תשכח זאת לנתניהו. יש לקוות שגם המצביעים לא ישכחו".

הוועדה לקידום השוויון בנטל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה פרסמה אתמול את הדו"ח שלה, למרות הכרזתו של נתניהו על פירוקה. בחדשות 10 מדווח כי הקביעה העיקרית בדו"ח היא, שעד 2016 ישרתו כ-80% מכל שנתון בציבור החרדי במסלולי שירות משמעותי בצבא או בשירות האזרחי.

הדו"ח קובע כי יוטלו סנקציות אישיות על גברים חרדים שישתמטו מגיוס: קנס כספי של 7,500 שקל, רישום פלילי, שלילת הטבות בתשלום ארנונה ובתחום הדיור וביטול מלגת כולל חודשית בסך 850 שקל. על פי הוועדה, הגברים החרדים יתגייסו לתקופה של 24 חודשים. הם יוכלו לדחות את גיוסם עד גיל 22, אך לא מעבר לכך. בכל שנתון יתאפשר ל-1,500 "מתמידים" להמשיך ללמוד

הקביעה העיקרית בדו"ח היא, שעד 2016 ישרתו כ-80% מכל שנתון בציבור החרדי במסלולי שירות משמעותי

בישיבה ולא להתגייס.

בעקבות פיזור הוועדה הציב יו"ר קדימה, שאול מופז, אולטימטום להישארות קדימה בקואליציה. "הדו"ח הוא תוצאה של המבחן המהותי הראשון של השותפות שלנו עם ראש הממשלה ועם הליכוד", אמר מופז בישיבה של סיעת קדימה. "אני מצפה מראש הממשלה לאמץ את החלטות הוועדה. זהו תנאי להישארותנו בממשלה".

ב"הארץ" נכתב כי מופז אמר כי פיזור הוועדה "נעשה בחוסר סמכות" וכי מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. ביחס לדו"ח הוועדה אמר מופז: "הנחנו על שולחן הממשלה את הבסיס לשינוי היסטורי חסר תקדים. לא באנו לרדוף את הציבור החרדי. אני לא זקוק להטפות מוסר..." מופז אמר גם, כי "הוועדה הניחה את התשתית לשיתוף אזרחי ישראל הערבים בזכות לשירות".

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "למסיבת העיתונאים של ועדת פלסנר אין כל ערך, והיא חלק מהונאה של הציבור ומתיאטרון בובות פוליטי, הצגה שיש להפסיקה מיד... אין ספק שכוונותיו של פלסנר טובות, וחלק מהמסקנות ראויות, אבל הן מתנפצות אל מציאות של חבירה צינית בין קדימה לליכוד שנועדה רק לצורכי הישרדות פוליטית".

 לידיעה בחדשות 10

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?