שומרים על הצביון

שוק הדירות החרדי: המכסה - עד 30% מזרחים

בערים ובשכונות חרדיות מקפידים על מכירת דירות בהתאם לעדה שאליה משתייכים הקונים או לזרם הדתי שלהם. הסיכויים של בוגרי ישיבה ספרדית לקנות בית נמוכים

חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית. תושבים חדשים מנותבים באמצעות ועדות אכלוס. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

דירתה של העיתונאית אביבית רביע ממוקמת ברחוב בקרית ספר, שבו מתגוררים בעיקר בעלי תשובה ומזרחים. היא עמדה למכור את הבית לליטאי אשכנזי, אבל ערב לפני חתימת החוזה ביטל האיש את הקנייה. "אחר כך הבנתי מאדם שלישי שזה בגלל הצביון של הרחוב", אומרת רביע ל"גלובס".

סיפור דומה מספרת אישה שניסתה למכור דירה בשכונת מקור ברוך בירושלים. "זאת דירה משופצת שאנשים מתפעלים ממנה. היא ממוקמת באזור חרדי שהדירות בו נחטפות, ואף אחד לא לוקח", היא אומרת. "האנשים התלהבו מהדירה, ואז עברו על שמות המשפחה בתיבות הדואר בבניין, שאלו לשם השכנים ששמם לא הופיע על התיבה, אמרו תודה והלכו. ואז הבנתי. שמות המשפחה היו מזרחיים".

בערים ובשכונות חרדיות מקפידים על מגורים בהתאם לזרם ולעדה שאליהם משתייכים התושבים, כותבת חן שליטא. בערים חרדיות חדשות, כמו מודיעין עילית וביתר עילית, הניתוב נעשה באמצעות ועדות אכלוס, ועדות קבלה אנונימיות המאשרות קנייה של דירות והשכרתן. בערים מעורבות ותיקות, כמו ירושלים ובני ברק, השוק הוא שעושה הסלקציה.

מ', פעיל חברתי ממודיעין עילית, אומר: "יש מקומות שבהם מחתימים על חוזה שלפיו לא יהיו בבניין יותר מ-30% מזרחים. כשזה מתקרב ל-30%, ועדת האכלוס מבקשת מהמתווך להראות למשפחה המזרחית בניין אחר".

"על-פי התפיסה החרדית, מבחינת מיתוג הבניין, כמה שיותר אשכנזי – יותר טוב", אומרת ד"ר לי כהנר מהחוג לגיאוגרפיה במכללת אורנים. בעבודת הדוקטורט שלה, שעסקה בפריסת האוכלוסייה החרדית בישראל, התייחסה כהנר לחלוקה העדתית

אנשים שציינו שלמדו בישיבה ספרדית מקבלים בתוך שלושה-ארבעה ימים תשובה שלילית

בתוך האוכלוסייה החרדית. "זה לא שאין ספרדים בכלל, אלא שהספרדים שייכנסו ישתייכו לקבוצות אליטיסטיות יותר. הם יהיו למדנים במיוחד, עשירים, או בעלי שיוך משפחתי מרשים, שקושר אותם לאליטה הפוליטית או לרב גדול", אומרת כהנר. "הספרדים, אגב, לא לבד. גם חוגים כמו ברסלב, חב"ד ובעלי תשובה מוערכים פחות, אבל אפשר לומר שלעדתיות יש עדיין משקל יותר גדול מאשר לזרמים השונים".

"ועדת האכלוס היא פטנט מתוחכם כשאת רוצה לחסום או לדלל אנשים", אומר ח"כ חיים אמסלם, שהוקע על ידי ש"ס, המפלגה שבשמה נבחר לכנסת, לאחר שבסערת האפליה בעמנואל טען כי הנהגת ש"ס שולחת את ילדיה למוסדות חינוך אשכנזיים, ובכך מנציחה את מעמדם כראויים יותר. "זה לא שכל האשכנזים לא רוצים את כל הספרדים, זה תלוי איזה ספרדי. הוועדות הן מכשיר לשמור על צביון השכונה".

נ', חרדי מזרחי שהתמודד עם ועדת אכלוס, אומר: "אנחנו חרדים, בלי טלוויזיה בבית, בלי התחכמויות. נדרשנו למלא טפסים עם השמות שלי ושל אשתי, עם שם המשפחה הקודם שלה, עם מוסדות החינוך שבהם למדנו, עם שם הרב שאני מתייעץ איתו. עברנו בזכות קשרים, אבל אנשים שציינו שלמדו בישיבה ספרדית מקבלים בתוך שלושה-ארבעה ימים תשובה שלילית... עם תשובה שלילית את יכולה לעשות סלטות באוויר – שום דבר לא יעזור".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?