אין לחינוך, יש למקוואות

פי עשרה למבני דת

בשנת 2011 השקיע משרד השיכון כמעט 24 מיליון שקל במבני דת. מנכ"ל חדו"ש: "זה היפוך כל מה שראוי במדינה שמשטרה דמוקרטי ומינהלה תקין"

מצב שבו ראשי רשויות מקומיות אומרים כי הם זקוקים למבני ציבור, אבל ביישוביהם נבנים מקוואות, הוא "מצב של היפוך כל מה שראוי במדינה שמשטרה דמוקרטי ומינהלה תקין", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב.

דבריו מתייחסים לממצאים שנחשפו בכתבה בחדשות 10, שלפיהם ב-2011 זינק התקציב שמשרד השיכון מקצב להקמת מבני דת פי עשרה. "כ-15 שנים המועצה מבקשת לקבל תקציב למוסדות נוער, למוסדות תרבות, ונאמר לי שאין תקציב. מנגד, לאחר מספר חודשים אני מקבל אישור לבנות מקווה", אומר משה דדון, ראש מועצת מטה יהודה.

לפי הכתבה בחדשות 10, משרד השיכון נוהג בניגוד לכללים שאליהם הוא מחויב – על פי הודעות שהוא עצמו מפרסם. באתר האינטרנט של משרד השיכון נכתב, כי הוא אינו משתתף בבניית מבני דת כמו מקוואות ובתי תפילה. רשויות מקומיות המבקשות סיוע בהקמת מבני דת מתבקשות לפנות למשרד לשירותי דת.

אבל ממסמך פנימי שהגיע לידי חדשות 10 עולה כי החל מ-2008 הקצה משרד השיכון יותר מ-2 מיליון שקל בשנה לבניית בתי כנסת ומקוואות, על חשבון מוסדות ציבור אחרים. בשנה שעברה, תחת השר אריאל אטיאס, התקציב לבניית מוסדות דת עלה ב-900% והגיע לכמעט 24 מיליון שקלים.

בכרמיאל נבנה בית כנסת בעלות של כמעט מיליון שקל, וכך גם באור עקיבא. ביבנה נבנו שני בתי כנסת גדולים, שעלו מעל 3 מיליון שקל. ברמלה הוקם בית כנסת ב-1.7 מיליון שקל, במודיעין שני בתי כנסת בקצת יותר מ-2 מיליון. בבית שמש, שם ראש העיר הוא מש"ס, נבנו ארבעה בתי כנסת ושני מקוואות בכמעט 10 מיליון שקל.

שר השיכון אטיאס אומר: "משרד הבינוי והשיכון, כשהוא בונה שכונות חדשות, בונה הכל. בונה בריכה, בונה מתנ"ס, בונה מועדון נוער ובונה גם בית כנסת ומקווה בשכונה חדשה. איננו מתקצבים בתי כנסת ומקוואות בשכונות ישנות".

ראו ידיעה באתר חדו"ש

embed icon


איך תוכל לפעול?