ללא חשש ממזרות

הרב יעקב יוסף: לחתן חילונים עם עדים פסולים

בשיעור על מסכת קידושין הציע בנו של הרב עובדיה יוסף לנהוג כך, כדי למנוע מצב שהאשה תהרה לגבר שאינו בעלה וילדיה ייחשבו ממזרים

הרב יעקב יוסף ליד ביתו בירושלים. יוסף זומן לחקירת משטרה בעקבות ההסכמה שכתב לספר תורת המלך. 29062011 צילום קובי גדעון פלאש 90.הרב יעקב יוסף בירושלים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הרב יעקב יוסף קרא לרבנים לערוך חופות עם עדים פסולים, במקרה שלבני הזוג אין רקע דתי ויש חשש שלא ישמרו אמונים זה לזה. בשיעור השבועי שלו אמר הרב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, כי עורך החופה צריך להתרשם מבני הזוג ו"לבחור בדרך הרצויה". לדבריו, "אם הם קרובים למסורת, ואין סיבה לחשוב שהאשה תהרה לגבר אחר, יעשה חתונה כדת משה וישראל... אבל לפעמים, כשיש סימני שאלה – לא למהר לקחת שני עדים כשרים. אלא ייקח עדים פסולים ויגיד 'רק הם העדים'... יקדים רפואה למכה".

לדבריו, יש לנהוג כך כדי למנוע מצב שהאשה תהרה לגבר שאינו בעלה וילדה יהיה ממזר. הדברים עלו בשיעור שעסק במסכת קידושין בתלמוד. לדברי הרב יוסף, אם העדים פסולים הנישואים אינם תקפים. במקרה כזה אם אחד מבני הזוג בוגד, הבגידה היא בחבר או בחברה, אבל לא בבעל או באשה.

כשיש סימני שאלה – לא למהר לקחת שני עדים כשרים. אלא ייקח עדים פסולים ויגיד 'רק הם העדים'

בידיעה ב-ynet נכתב כי הרב יוסף הסתמך בין השאר על מאמר של הרב הספרדי הראשי לישראל לשעבר, אליהו בקשי-דורון. במאמר הובא, בין השאר, סיפורו של אדם שביקש להינשא, אך היה מוגדר הלכתית ממזר בגלל בגידה של אמו. הוא פנה לבית הדין הגדול, ושם התברר כי הוריו נישאו עם עדים פסולים. הרב בקשי-דורון בירר את העניין עם הרב שקידש את ההורים, והלה הסביר כי עשה זאת בכוונת מכוון, מתוך מחשבה שתיתכן בגידה, והוא ביקש להציל את הילד מממזרות.

הרב בקשי-דורון לא תמך בפתרון זה. "בהוראה זו הרב מרמה את המקדש, שנדמה לו שהקידושין תופסים, אך למעשה האשה פנויה", כתב במאמרו. הרב בקשי-דורון ציין בעיות הלכתיות נוספות שקשורות לנוהג הזה, אבל הרב יוסף אמר בשיעור כי לכל בעיה יש פתרון.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?