עוד "אדם בריא"?

גל הדרה חדש: חרדי ירק על תלמידה במשמרת זה"ב במודיעין

אירועים נוספים של הדרה: נשים בקרית בעלז התבקשו לא להסתובב ברחוב בשעה שהגברים יוצאים מהתפילה. בבית שמש קוראים רבנים להחרים את רשת "אושר עד" בגלל "פריצות גדולה"

שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

חרדי שנסע במודיעין עצר ליד תלמידה בת 12, קרא לעברה "גויה, שיקסע, איך את מתלבשת" ולבסוף ירק עליה. אביה של התלמידה אמר כי לדבריה, הנהג שירק עליה היה בן 30 עד 40, דתי עם שיער ראש מגולח ופאות ארוכות, ללא זקן.

"אני לא יודע מאיפה זה נפל עלינו. זה מזעזע", אמר אביה של הילדה ל-ynet. "אנחנו חיים בעיר שמוגדרת חילונית ולא הייתי מצפה שזה מה שיקרה בה. גם הדתיים במודיעין הם ברובם פתוחים וזה לא אופייני להם. זה מאוד מדאיג ואני מקווה שזה מישהו מחוץ לעיר".

התקרית היתה ביום שישי ב-12:00, כשהתלמידה הלכה עם שניים-שלושה תלמידים אחרים, כולם בנים, לפעילות במשמרות הזה"ב (תלמידים המסייעים לתלמידים אחרים לחצות את הכביש בבטחה). אביה אמר כי לא יגיש תלונה למשטרה, מכיוון שיש בידיו תיאור כללי מדי של הרכב והנהג.

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "ההורים יידעו את צוות בית הספר והתבקשו להתלונן במשטרה. בבית הספר יתקיימו שיחות בנושא עם השכבה הבוגרת. לא ידוע לנו על מקרים נוספים".

האירוע במודיעין היה רק חוליה אחת בשרשרת של תקריות המצביעות על גל חדש של הדרת נשים. בשכונה החרדית קרית בעלז בירושלים נתלה לאחרונה שלט המזהיר נשים לא להתעכב בכיכר לאחר סיום התפילה בבית הכנסת של חסידות בעלז, הממוקם

לפני שירק עליה, החרדי קרא לתלמידה: "גויה, שיקסע, איך את מתלבשת"

בשכונה. את ההוראה החדשה מנמקים ראשי החסידות בכך שאישה "כל כבודה בת מלך פנימה". לפיכך, סבורים מפרסמי השלט, אישה מכובדת צריכה להישאר בביתה ולא להסתובב ברחובות העיר בשעה שהגברים נמצאים בהם.

בבית שמש פורסמו בימים האחרונים מודעות הקוראות לתושבים לא לקנות בסניף "אושר עד" בעיר – אף שהרשת היא בבעלות חרדית. "במקום זה שורר פריצות גדולה, והסכנה הרוחנית נוראה במראות אסורות ושאר מכשולות ה"י (ה' ישמור)", נכתב במודעה. על המודעה חתומים חמישה רבנים.

ברקע להסלמה ביחס של אותם רבנים ל"אושר עד", נכתב ב"גלובס", עומדת החלטת הרשת להסיר שלט שהוצב בעת שהסניף נפתח, לפני כשלושה שבועות, ובו נתבקשו נשים להגיע בלבוש צנוע".

לידיעה על היריקה במודיעין

לידיעה על השלט בקרית בעלז

לידיעה על השלטים בבית שמשאיך תוכל לפעול?