שעתיים נטו בישיבה

בדיקת הבקשות לדחיית שירות לחרדים הוחמרה

בהליך הבדיקה נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים ובאפליקציות סלולריות. בעקבות החמרת הליך הבדיקה, פעילים חרדים מדריכים בחורי ישיבה על אופן הגשת הבקשה

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

פעילים חרדים נותנים לבחורי ישיבה שבאים למדור בני ישיבות הפועל בבקו"ם הדרכה מפורטת על הליך בקשת הפטור, כדי לסייע להם לקבל דחיית שירות. כך עולה ממסמכים ועדויות שהגיעו לידי ynet.

ההדרכה נחוצה מכיוון שצה"ל החמיר בשנים האחרונות את הליך הבדיקה של בקשות למתן פטור לבני ישיבות. בין השאר נעשה שימוש באפליקציות ונסרקים אתרי אינטרנט כדי לאתר צעירים שהצהירו כי הם לומדים בישיבה, בעוד שבפועל הם עובדים.

אחד המסמכים שמתפרסמים הוא סיכום ראיון שנערך עם א', חרדי בן 18 שביקש דחיית גיוס. ראש מדור בני ישיבות בצבא, רב סרן יעקב ראשי, כתב: "הוא הגיע עם דיחוי של ישיבה בירושלים ולפני זה למד בישיבה אחרת נטו שעתיים ביום. בשאר הזמן הוא הסתובב בישיבה. הוא אמר שהוא ואחיו יושבים ומגרבצים בישיבה ומשעה 17:00 הוא עובד בניקיון. הוא הגיע מעוטר ברעמת שיער מוגזמת... הוא דיבר בגסות ובזלזול. הוא אינו בן ישיבה לחלוטין, בדיבור ובהתנהגות, וכפי שאמר אינו לומד".

א' עצמו הציג מסמך צבאי, שלפיו הוא אמר לחייל שראיין אותו במדור בני ישיבות כי הוא לומד תשע שעות ביום בישיבה.

צעיר חרדי: אנחנו מאומנים ומתודרכים כיצד להצליח בתהליך, אבל גם הצד השני ממש מחפש בציציות כדי לא לתת את הפטור

בראיון עם נ', בן 23, נשוי ואב לשניים, אמרו לו החיילים המראיינים שהוא עובד ולא לומד בישיבה. נ' הכחיש, ובתגובה אמר אחד החיילים כי באפליקציה בסמארטפון נכתב שהוא עובד ניקיון. "האפליקציה הזו, שסורקת אנשי קשר מטלפונים אחרים עם השמות שלהם, לא מוכיחה דבר", טען נ' בפני מקורביו. בסופו של דבר קיבל נ' את דחיית השירות.

צעיר חרדי אחר סיפר: "אנחנו כבר מאומנים ומתודרכים כיצד להצליח בתהליך, אבל גם הצד השני לומד ומשתפר וממש מחפש בציציות כדי לא לתת את הפטור".

בצה"ל אין כוונה להפסיק לברר את מצבם של אלפי מבקשי הפטור החרדים. לפני כשנה אותרו בסריקה של פרופילים בפייסבוק 4,000 משתמטים, שניהלו אורח חיים חילוני אף על פי שהצהירו כי הם חרדים. חלק מהם נראו רוחצים בחופי ים מעורבים בלבוש חשוף, יוצאים לבלות ומעשנים בשבת.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל פועל בכפוף לחוק שירות הביטחון, ומתוקף כך תלמיד ישיבה רשאי לקבל דיחוי בתנאי שעמד בכל הכללים – לרבות הגשת בקשת הדיחוי במועד, הוכחה כי הינו תלמיד ישיבה מן המניין ועוסק אך ורק בלימוד תורה כמתחייב".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?