לא נסדר גט

דיינים סירבו לתת גט בשל סעיף בהסכם ממון

בית הדין הרבני האזורי בירושלים קבע כי סעיף שבו התחייב הגבר לשלם לאשתו 10,000 שקלים בחודש, אם לא ייתן לה גט ארבעה חודשים מהיום שתבקש להתגרש, כולל מרכיב של "כפייה על גירושין" וסירב לזמן את הזוג לסידור גט

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בית הדין הרבני האזורי בירושלים לא אישר סידור גט בין בני זוג, מפני שלטענתו סעיף בהסכם ממון שעליו חתמו בני הזוג טרם חתונתם יוצר כפייה על הגירושין. בסעיף זה נכתב שאם "לא ייתן האיש גט תוך 120 יום מיום דרישת האשה, יהיה האיש חייב לשלם מזונות לאשה בסך של 10,000 שקלים לחודש מיום דרישתה לגירושין ועד שייתן גט בפועל, וזאת מבלי קשר להכנסתה של האישה מהעבודה, מנכסים או מכל מקור שהוא".

למעשה, הגבר התחייב שאם בתוך ארבעה חודשים מרגע שהאשה תבקש להתגרש הוא לא ייתן לה גט, הוא ישלם לה את הסכום הנקוב מדי חודש עד שהליך הגירושין יושלם.

אב בית הדין, הרב אוריאל לביא, והדיינים הרב שלמה תם והרב דוד מלכא, פסקו כי סעיף זה כולל מרכיב של כפייה על גירושין.

בית הדין לא יוכל לאפשר לצדדים להתגרש אף בהסכמה, כל עוד עומד בתוקפו סעיף המחייב את הבעל בתשלום של 10,000 שקלים בחודש

הם הוסיפו שכל עוד הסעיף בתוקף, לא יזומנו הצדדים לסידור הגט. "בית הדין לא יוכל לאפשר לצדדים להתגרש אף בהסכמה, כל עוד עומד בתוקפו סעיף המחייב את הבעל בתשלום של 10,000 שקלים בחודש למילוי חובתו במזונות אשתו, ולחלופין לא יוכל לאשר לצדדים להתגרש אף בהסכמה כל עוד עומד בתוקפו סעיף המחייב את הבעל בקנס עקב סירובו לתת גט", כתבו הדיינים.

אתר "כיפה" מציין שרבנים רבים מהזרם הליברלי ממליצים לסדר הסכם ממון לפני שבני זוג באים בברית הנישואין. בין השאר מקדמים הסכמי ממון ארגון צהר וארגון בית הלל.

לפני שבועות אחדים חתמו עשרות רבנים על מסמך היוצא נגד הסכם הממון. הרבנים טענו שהסכם ממון עלול להוביל לגט מעושה וליצור בעיית ממזרות. על המסמך חתמו רבנים חרדים וכמה רבנים מהציונות הדתית, כמו הרב דב ליאור והרב צבי טאו.

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?