שירות זמני

מסמך: בעדה החרדית הסכימו לגיוס חלקי של בני ישיבות

הסכם מלפני כ-70 שנה שנחשף לאחרונה קובע כי בני ישיבות ישתתפו באימונים מרוכזים. אחד החותמים היה מנהיג העדה החרדית אז, הרב יוסף צבי דושינסקי. העדה החרדית טוענת כי מאיר פרוש חשף את ההסכם כדי להכפיש אותה

מאיר פרוש. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90מאיר פרוש. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אמינותו של הסכם שנחתם לפני כ-70 שנה עומדת במרכז ויכוח בין סגן שר החינוך, מאיר פרוש, לאנשי העדה החרדית. ההסכם נחתם בין הנהלות הישיבות בישראל למרכז המפקד לשירות העם ארבעה ימים לפני קום המדינה.

ההסכם קובע כי בני הישיבות פטורים מחובת גיוס, אבל הם ישתתפו בימים מרוכזים של אימון צבאי כדי שיהיו כשירים לסייע בהגנה בעת מלחמה. אחד הבכירים החרדים שחתמו על המסמך היה מנהיג העדה החרדית אז, הרב יוסף צבי דושינסקי. העדה החרדית אינה מכירה במדינה ואנשיה נמנעים מהשתתפות במערכת הפוליטית. לכן המסמך, שנחשף באתר "כיכר השבת", מעורר ויכוח.

העדה החרדית מאשימה בשנים האחרונות את הממסד החרדי בפשרנות ביחס לסוגיית גיוס החרדים. חתימתו של דושינסקי מגלה כי ראשיה בימי הקמת המדינה ידעו להגיע להסכמות עם מוסדות היישוב.

בעדה החרדית מתנערים מהמסמך. nrg מדווח שביטאון הקהילה השבועי תקף את פרוש וטען כי הוא עומד מאחורי חשיפת המסמך וכי הוא מנסה להכפיש את הפלג הקיצוני. בעדה החרדית טוענים גם שהמסמך מזויף או לחלופין מסבירים שיש הבדל

פרוש: אני מכיר את קיומו של המסמך כ-20 שנה, הוא לא נדלה כעת מהארכיון לפרסמו

בין המצב בשנת 1948 למצב היום.

"מדובר בימי טרום קום המדינה, זמנים ומצבים שהיו תחת הגדרת פיקוח נפש כפשוטו", טוענים בעדה החרדית. "לפי מה שנכתב שם, זה לא הסכם לשירות סדיר אלא לשירות זמני עד יעבור זעם, כך שכלל אין להשוות בין המצבים". בעדה החרדית סבורים שפרוש הביא לחשיפת ההסכם בהיותו דור חמישי להנהגה החרדית שהיא חלק מהממסד הישראלי. סבו היה ממייסדי אגודת ישראל ואביו, מנחם פרוש, היה חבר כנסת.

מאיר פרוש הגיב על ההאשמות נגדו בעיתון המזוהה עמו – "המבשר". במאמר שפרסם שלשום הכחיש את הטענה כי הוא עומד מאחורי חשיפת ההסכם אבל כתב כי ההסכם אינו מזויף. "הכתבה כוללת הטחת ביטויים פוגעים ומעליבים וגם אשמה של זיוף", כתב פרוש. "אני מכיר את קיומו של המסמך כ-20 שנה, הוא לא נדלה כעת מהארכיון לפרסמו".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?