"לא ראוי לעורר דיון"

המדינה טרם השיבה לעתירה בעניין תחבורה ציבורית בשבת

מיזם נוע תנוע יפעיל מהשבוע קו אוטובוס בין חיפה לתל אביב בשבת. במשרד התחבורה דבקים בסטטוס־קוו, אבל לפי סקר שערכה חדו"ש לאחרונה רוב מכריע מעוניין בתחבורה ציבורית בשבת

שר התחבורה ישראל כץ מהליכוד נפרד בערב ראש השנה מהנוסעים לקבר הרבי נחמן מברסלב באומן. 07.09.2010. צילום: יוסי זליגר פלאש 90.שר התחבורה, ישראל כץ, נפרד מהנוסעים לקבר הרבי נחמן מברסלב באומן.  צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

אם גרושה המגדלת שני ילדים, תושבת גבעתיים, אינה יכולה לקנות מכונית. בימי חול היא נוסעת בתחבורה ציבורית, אבל בשבתות – אם לא מצאה משפחה שתסכים לצרף אותה לבילוי – היא נשארת עם ילדיה בבית.

לפני כשנתיים החל המיזם הפרטי נוע תנוע להפעיל קו אוטובוס בין גבעתיים לתל אביב בימי שבת וכך שינה את חייה. את נוע תנוע ייסד רועי שוורץ־תיכון לפני כמה שנים. המיזם פועל כאגודה שיתופית, שחבריה רשאים להשתמש בשירותי התחבורה הציבורית שהיא מספקת. נוע תנוע מפעילה שלושה קווים, ובכל שבת משתמשים בהם מאות נוסעים. השבוע יתחיל לפעול קו בין תל אביב לחיפה.

"זה מאוד עצוב שאנשים לא יכולים לבחור מה לעשות בשבת ולהשתמש בשירות החברתי הכי בסיסי", אומר שוורץ־תיכון ל"ידיעות אחרונות". "תחבורה ציבורית זה הדבר היחיד שמעוטי יכולת מוציאים עליו יותר כסף מאשר בעלי אמצעים. המטרה שלנו היא להפעיל את האוטובוסים שלנו עד שהמדינה תחליט לעשות זאת במקומנו".

אבל המדינה לא תמהר למלא את מקומו של נוע תנוע, או של מיזמים אחרים לתחבורה ציבורית בשבת, כמו שבוס בירושלים או ימבוס בבאר שבע. הסיבה לכך היא הסכמי הסטטוס־קוו, שאליהם התייחס בכיר במשרד התחבורה בתשובה לפנייה ממרכז

סקר חדו"ש: 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בקיומה של תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים

המחקר של הכנסת. "מדובר בנושא רגיש המעורר מחלוקת פוליטית. המצב הנוכחי שומר על סטטוס־קוו ולא ראוי לעורר דיון ציבורי בנושא", כתב הבכיר.

לפני כשנה עתרו לבג"ץ ח"כ תמר זנדברג ממרצ וארגונים כמו חדו"ש וישראל חופשית נגד שר התחבורה, ישראל כץ. העותרים טענו כי כץ אינו מנצל את סמכותו להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. עד כה לא ניתנה תשובת המדינה לעתירה.

בחודשים האחרונים נערכות במקומות שונים הפגנות בקריאה להרחיב את שירותי התחבורה הציבורית בשבת. לפי נתונים שפירסמה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, התמיכה הציבורית בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת עולה באופן עקבי. בסקר שערכה חדו"ש לאחרונה נמצא כי 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בקיומה של תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים. אפילו אחוז קטן מהחרדים תומכים בכך.

"הממצאים מצביעים בבירור על הצורך והרצון של הציבור בשינוי מדיניות", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "קו התיחום אינו בין ימין ושמאל, אלא בין אלה המכירים בזכות הציבור לתנועה חופשית גם בשבתות לבין אלו השואפים להנהיג מדינת הלכה".

ח"כ יואב בן־צור, ראש סיעת ש"ס בכנסת, לא מתרשם מהנתונים. "חשוב לזכור שישראל היא מדינה יהודית, וגם אלו שהקימו אותה הבינו את זה וקבעו את יום השבת כיום שבתון. אם נהיה מדינה ככל הגויים, מה ההבדל בינינו לבין יתר מדינות העולם?" שואל בן־צור.

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?