הלכה פלורליסטית

הרב ריסקין: כאשר יש רבנות ראשית חד-גונית, זו בעיה

בראיון נרחב תוקף רבה של אפרת את הרבנות הראשית, טוען כי היא נוקטת גישה צרה מדי בתחום הגיור והנישואים וקורא להכיר בגיורים של רבנים אורתודוקסים בתפוצות

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיההרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון, ויקיפדיה

"אני לא יכול להסתכל בעיני העגונה ולהגיד 'אין לי פתרון בשבילך. כל חייך יעברו עלייך בלי איש ובלי אפשרות להתחתן'... הרבנים שנוהגים כך מכתימים את התורה. זה חילול השם וחילול ההלכה הכי גדול", אומר הרב שלמה ריסקין בראיון נרחב ל-nrg.

בתחילת הראיון אומר הרב ריסקין כי "התלמוד הוא הספרות הפלורליסטית ביותר, אבל דווקא אלה שלומדים אותו יותר מכולם, הם צרי אופקים יותר מכולם... בלי היצמדות להלכה לא נוכל להחזיק מעמד, אבל בעיני השבח הכי גדול להלכה הוא שהיא אינה חד-גונית. ההלכה שלנו היא פלורליסטית".

ריסקין, בן 77, רב אורתודוקסי ורבה של אפרת, מתייחס בראיון למחלוקות הגדולות בין הממסד הדתי בישראל ליהדות התפוצות – ביטול המתווה שהיה אמור לתת מענה לתפילה רפורמית וקונסרבטיבית בכותל המערבי, חוק הגיור שמעניק מונופול מוחלט לרבנות הראשית בסוגיה הרגישה, רשימת הרבנים הבכירים בתפוצות, שהרבנות הראשית אינה סומכת על בירורי היהדות שהם עורכים.

"כאשר יש רבנות ראשית שהיא חד-גונית, ולא מוכנה לקבל בתי דין שפוסקים כך וכך לפי מסגרת ההלכה – זו בעיה", הוא אומר.

התלמוד הוא הספרות הפלורליסטית ביותר, אבל דווקא אלה שלומדים אותו יותר מכולם, הם צרי אופקים יותר מכולם

"השאיפה היא שכל יהודי בארץ יוכל להתחתן עם כל יהודי אחר בארץ, ולשם כך צריך לתת כוח למיזמים של גיור. אנחנו לא רוצים חברה שיש בה ישראלים שהם יהודים כהלכה וישראלים שאינם יהודים כהלכה. לצערי זה מה שיקרה, אם יצמצמו את אפשרויות הגיור".

ריסקין מדגיש כי ביהדות מעולם לא היתה אחידות. "בעבר הבינו שיש צורך בבית הלל ובית שמאי, ואלו ואלו דברי אלוהים חיים. אם לרבנים אורתודוקסים אחרים יש מקור הלכתי מבוסס, איך אתה מעז להגיד שהם לא אורתודוקסים?" הוא שואל. "אחד הדברים הכי גדולים שאני עושה עכשיו זו המסגרת של גיור כהלכה תחת מנהיגותו של הרב נחום אליעזר רבינוביץ'. היו לנו השנה כ-400 גיורים. אנחנו רואים צורך גדול בקרב עולים מחבר העמים שאינם נחשבים ליהודים מבחינה הלכתית".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: "צר לנו כי ישנו רב בישראל, שהתחייב בעת קבלת תפקידו לנהוג ולפעול על פי הנחיות מועצת הרבנות הראשית לישראל וכן להיות מחויב למסורת ישראל, ובפועל אמר בחודש שעבר 'אני רואה את הרפורמים והקונסרבטיבים כשותפים שלי', ו'באמריקה כל אחד צריך להיות חופשי להתפלל ולעבוד את הקב"ה איך שהוא רוצה לעובדו'. דברים אלו מדברים בעד עצמם ואין מה להוסיף עליהם".

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?