יציאה מהערים

ב-2040 יקטן הרוב החילוני בכל אזורי הארץ

לפי מאגר נתונים של המועצה הלאומית לכלכלה, בגלל הגידול באוכלוסייה ייאלצו חרדים לעבור מערים כמו בני ברק ובית שמש לכל המחוזות ולכן חלקם באוכלוסייה הכללית יגדל

חרדים בונים גג של בית כנסת חדש בביתר עילית, 02.12.2009, צילום: נתי שוחט, פלאש 90חרדים בונים גג של בית כנסת בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בשנת 2040 יהיו בישראל 2.6 מיליון חרדים – זינוק של 77% בהשוואה למספרם כיום. בעקבות הגידול במספרם, מניחים במועצה הלאומית לכלכלה (מל"ל), תיאלץ האוכלוסייה החרדית לצאת מהערים שבהן היא מתגוררת היום, כמו בני ברק, ירושלים ובית שמש, ולעבור לכל אזורי הארץ.

על פי מאגר נתונים שפרסמה מל"ל ביום ראשון, בעקבות המעבר של חרדים ליישובים שמחוץ לערים ולשכונות החרדיות הקיימות, הרוב החילוני בכל הארץ יקטן. אחוז היהודים הלא חרדים במחוז מרכז יפחת מ-85% ל-76%. במחוז ירושלים יפחת אחוז הלא חרדים מ-40% ל-32%. במחוז הדרום שיעור החרדים יגדל מ-9% ל-20% מהאוכלוסייה. במחוז חיפה שיעורם באוכלוסייה יגדל מ-4% ל-12%.

בשנת 2040 יהיו בישראל 2.6 מיליון חרדים – זינוק של 77% בהשוואה למספרם כיום

במל"ל מעריכים, בהתאם לשילוב בין הערכות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לתוכניות הדיור של הממשלה, כי הגידול באוכלוסייה החרדית במחוז צפון, מחוז מרכז ומחוז דרום יהיה מעל ל-300% – הרבה מעבר לגידול הארצי באוכלוסייה החרדית.

פיזור של אוכלוסייה חרדית במגזרי אוכלוסייה עשוי ליצור חיכוך רב יותר בין קבוצות חברתיות שונות. עם זאת, מציין "TheMarker", לפי מחקר של בנק ישראל שפורסם לאחרונה, אם אוכלוסייה חרדית מתגוררת בסמיכות ליתר האוכלוסייה – הסיכוי שהחרדים ימצאו עבודה גבוה יותר.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?