מעמד מיוחד ומאוזן

חדו"ש: הרוב תומך בפתיחה מוגבלת של מרכולים בשבת

בג"ץ דן אתמול בעתירה נגד פתיחת עסקים בשבת בתל אביב. חברי כנסת מגבשים הצעת חוק שתאפשר פתיחת עסקים והפעלת תחבורה ציבורית בשבת במתכונת מצומצמת

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: Urban_Hipster, flickr

קובי ברמר, בעל מכולת ברחוב שינקין בתל אביב, עובד שישה ימים בשבוע מחמש בבוקר עד עשר בערב. רק בימי שבת הוא יכול לבלות עם משפחתו. לפני כמה שנים החלו רשתות כמו טיב טעם ו-AM:PM לפעול גם בשבת וברמר – כמו בעלי מכולת אחרים בתל אביב – נפגע.

ב-2007 היה אביו של ברמר בין בעלי המכולות שעתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיריית תל אביב. בעלי המכולות דרשו שהעירייה תאכוף את החוק האוסר על עבודה בשבת ותאלץ את הרשתות לסגור את המרכולים שלהן בשבת. העתירה מתגלגלת זה עשר שנים בבתי המשפט ואתמול נערך דיון בבג"ץ בעניינה.

לצד בעלי המכולות התייצב לפני כשנה וחצי חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, שהגיש הצעת חוק שנועדה לסגור מרכולים בשבתות. לפי הצעת החוק של זוהר, הפיקוח על פתיחת עסקים בשבת יהיה בידי משרדי הממשלה ולא הרשויות המקומיות והקנסות על בתי עסק הפועלים בשבת יעלו. "ידיעות אחרונות" מציין כי הצעת החוק אושרה בוועדת השרים לחקיקה, אבל נתקלה בהתנגדות ציבורית עזה ולמעשה לא קודמה.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אומר: "אין ספק שלשבת צריך להיות מעמד מיוחד בישראל. אין ספק שהשבת צריכה להיות יום המנוחה הרשמי של מדינה יהודית ודמוקרטית. השאלה היא מה המשמעות של יום מנוחה, וקשת הגוונים בעניין הזה גדולה. אני לא בצד ההלכתי שרואה בעבודה בשבת עבירה שדינה מוות, אבל אני גם לא רוצה שהשבת יהיה יום חול. את העמדות האלה מביע גם הציבור".

רגב מציין כי סקרים שעורכת חדו"ש מראים שזוהי הגישה המקובלת על רוב הציבור בישראל. לפי סקר שפורסם באפריל,

מנכ"ל חדו"ש: אין דבר גרוע יותר לקירוב היהדות והשבת, מאשר שליחת פקחים שיסגרו עסקים

שהתייחס לפסיקת בג"ץ המאפשרת לעיריית תל אביב לאשר פתיחה מוגבלת של מרכולים בשבת, 73% מהציבור היהודי בישראל תומכים בהחלטה. "העמדה שלנו היא להשיג את האיזון, כמו שעושה פסיקת בג"ץ. כלומר, הגמשת איסורי השבת תוך שמירה על אופיו המיוחד של היום", אומר רגב.

לדבריו, המפלגות החרדיות עומדות מאחורי הדרישה לסגור את המרכולים בשבת. "אין דבר גרוע יותר לקירוב היהדות והשבת, מאשר שליחת פקחים שיסגרו עסקים. התוצאות שמצאנו בסקרי הדעה שערכנו, הן שככל שהכפייה הדתית גוברת, כך גוברת השנאה ליהדות".

תנועת נאמני תורה ועבודה מנסה להעביר הצעת חוק מרוככת, שתאפשר פתיחה חלקית של עסקים בשבת ושימוש מוגבל בתחבורה ציבורית. התנועה יזמה סדרת דיונים שבהם משתתפים ח"כ זוהר, ח"כ רחל עזריה מכולנו, ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד וח"כ מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני. בדיונים גובשה הצעת חוק המאפשרת פתיחה של מרכזי קניות בשבת משעות אחר הצהריים, הפעלת תחבורה ציבורית בהיקף מוקטן בשכונות בעלות אופי חילוני והפעלת מרכולים במתכונת מצומצמת.

ביהדות התורה ובש"ס מתנגדים נחרצות לכל שינוי בסטטוס-קוו בשבת. "אנחנו לא יכולים לתמוך בחוק כזה. אי־אפשר להגיע לפשרות לגבי שבת. אין חצאי שבתות ואין חצאי זמנים", אומר ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה. "השבת זה ערך, זה משהו שהעם היהודי הולך אתו מאז היותו לעם. עכשיו אתה רוצה לשנות את הערך הזה?"

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "ככלל, חוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובדים ביום מנוחתם השבועי... בסמכות השר לתת היתרים מיוחדים למקומות עבודה להעסקת עובדים במנוחה השבועית שלהם, אם הוא משוכנע כי הפסקת העבודה למנוחה השבועית עלולה לפגוע בהגנת המדינה, בביטחון הגוף או הרכוש, בתהליך עבודה, בסיפוק צרכים חיוניים לציבור או לחלק ממנו או לגרום לפגיעה רבה בכלכלה".

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?