חלילה להלבין פניו ברבים

מנהיגים חרדים מגנים את ההסתה נגד חיילים חרדים

חברי כנסת, הרבנים הראשיים וכמה ראשי ערים מגנים את האלימות נגד חרדים שבחרו בשירות צבאי. חלקם מבטאים לראשונה בפומבי התנגדות לאלימות

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

לקראת תשעה באב מפרסמים חברי כנסת, רבנים וראשי ערים חרדים גינוי משותף להסתה נגד חיילים חרדים ולאלימות שננקטת נגדם.

בסרטון וידיאו שערך ישי כהן מאתר "כיכר השבת" אומר חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה: "אנחנו חונכנו נגד האלימות. אני חושב שאלימות עושה חילול השם. זה עושה נזק לעולם התורה, ללומדי התורה, לדעת התורה". "ידיעות אחרונות" מציין שזו הפעם הראשונה שגפני מגנה את האלימות וההסתה נגד חיילים חרדים ושעד כה נהג גפני לומר שאין לו כל קשר לאלימות הזאת.

גם חברו של גפני לסיעה, אורי מקלב, נשמע לראשונה מגנה את האלימות. "שואלים אותי למה אנחנו לא מגנים תופעות של אלימות. גם במקרים האלו: מי שאחראי לכך לא קשור לציבור שאני מייצג", אומר מקלב. ח"כ מנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה אומר בסרטון: "כמובן בראש ובראשונה התורה מגינה עלינו, וחשובים מאוד לומדי התורה. עם זאת, אם מישהו הלך לצבא, בוודאי שחס וחלילה ללכת ולבייש אותו ולהלבין את פניו ברבים".

אני חושב שאלימות עושה חילול השם. זה עושה נזק לעולם התורה, ללומדי התורה, לדעת התורה

הסרטון מציג שיתוף פעולה בין יהדות התורה לש"ס, שגם ראשיה יוצאים נגד האלימות כלפי חיילים חרדים. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אומר: "הגמרא אומרת שבית ראשון נחרב בגלל עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. בית שני בגלל שנאת חינם". גם חברי הכנסת יואב בן צור, יעקב מרגי, מיכאל מלכיאלי ויגאל גואטה מש"ס מגנים את האלימות נגד חיילים חרדים.

באופן מפתיע מעט, ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, סגן ראש עיריית ירושלים צביקה כהן, שניהם מש"ס, מצטרפים לגינוי וכך גם ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש. בסרטון משתתפים גם הרבנים הראשיים, דוד לאו ויצחק יוסף, וכן הרב דוד גרוסמן.

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?