פיתויים ושטויות

"אל תחתום אל שום דבר חוץ מעל דיחוי שהבאת"

ליד המרכז למיון חרדים בלשכת הגיוס מוצבת עמדה, שבה מסבירים לחרדים הבאים למקום איך עליהם להתנהג. תיעוד של ההסברה בעמדה מובא ב"בחדרי חרדים"

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

צעיר שאינו לומד בישיבה, שלבש חולצה לבנה ומכנסיים שחורים אבל לא חבש כובע, צילם השבוע במצלמה נסתרת את ההדרכה שמקבלים חרדים הבאים למרכז למיון חרדים (ממ"ח) שליד לשכת הגיוס בתל השומר. בעמדה שמוצבת בסמוך לממ"ח מסבירים לצעירים החרדים כיצד להתנהג בראיון בלשכת הגיוס. התיעוד מתפרסם באתר "בחדרי חרדים".

פעיל: "לאיזה צו אתה הגעת?"

הבחור: "צו שני".

פעיל: "תדע לך שהם אורבים אחריך, אל תעלה על שום מוקש. אל תחתום על שום דבר – חוץ מעל דיחוי שאתה הבאת. כל חתימה היא הרת גורל. אחר כך יש פיתויים ושטויות. כשאתה בידיים שלהם הם לא שואלים אותך מה לעשות. פה יש לך חוברת (מגיש חוברת לצעיר, שנשלח על ידי 'בחדרי חרדים')

הבחור: 'הבנתי שאין פה נשים'. פעיל: 'כמו שהם מבטיחים את כל ההבטחות שבעולם'

עם הזכויות החוקיות שיש לך, מה מותר ומה אסור. עדיף שבלשכת הגיוס לא יראו את החוברת הזו".

הבחור: "פה זה מדור גיוס חרדים?"

פעיל: "זה נקרא ככה. אתה רואה כמה זה חרדי, כמו שכל הצבא חרדי".

הבחור: "הבנתי שאין פה נשים".

פעיל: "כמו שהם מבטיחים את כל ההבטחות שבעולם. אל תאמין להם לשום דבר, הם לא דורשים את טובתך. אנחנו כן נעמוד לצדך".

הבחור: "בצה"ל הציעו לי מסלול חרדי, אם אני ארצה עוד שנה להתגייס". פעיל: "לכן אני עומד פה. הדברים האלה יביאו אותך לשאול תחתיות. ה' יעזור לך. עדיף שתיכנס כמו חרדי לכל דבר, שלא יתלבשו עליך".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?