עבירות בחסות הצבא

חדו"ש: יש להעניש על סירוב פקודה, זו עבירה על החוק

ועדת החוץ והביטחון החליטה כי שר הביטחון לא יוכל להוציא ממסלול ההסדר ישיבה, גם אם העומד בראשה יקרא לסירוב פקודה

ח''כ מוטי יוגב מהבית היהודי. צילום: miri tzachi, wikipediaח''כ מוטי יוגב מהבית היהודי. צילום: miri tzachi, wikipedia

בתום דיון סוער שנערך היום בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, הוחלט כי שר הביטחון לא יוכל להוציא ממסלול ההסדר ישיבות שראשיהן קראו לסירוב פקודה.

בדיון עצמו דרשו חברי כנסת מהבית היהודי שלשר הביטחון לא תהיה סמכות לסגור ישיבת הסדר, שהעומד בראשה יקרא לסירוב פקודה. חברי ישראל ביתנו, מפלגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, ופקידי משרד הביטחון עמדו בתוקף על התביעה לעגן בתקנות את סמכותו של שר הביטחון לסגור ישיבת הסדר.

ערוץ 7 מציין כי חברי הכנסת מהבית היהודי העלו את הדרישה לשלול משר הביטחון את הסמכות לסגור ישיבת הסדר, משום שליברמן ניסה לפגוע במכינה בעלי בעקבות דבריו של הרב יגאל לוינשטיין נגד ציבור הלהט"בים ונגד פקודת השירות המשותף.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון – הרב עו"ד אורי רגב תקף את כניעתה של ועדת החוץ והביטחון לדרישת הבית היהודי. "סירוב פקודה הוא עבירה על החוק ולכן הוא בר ענישה. לא יעלה על הדעת כי מוסד שבו מתבצעות בפומבי עבירות

מנכ"ל חדו"ש: אין מדובר בעניין רגיל של חופש ביטוי, אלא בזכותם של בעלי מרות לפגוע במשמעת הצבא ובביטחון המדינה

פליליות ימשיך ליהנות מחסות הצבא וממימון המדינה", אמר רגב. "יתר על כן, מדובר במערכת יחסים בעייתית במיוחד, מכיוון שתלמידי הישיבות מחונכים לציית לרבניהם. לפיכך בסוגיה זו אין מדובר בעניין רגיל של חופש ביטוי, אלא בזכותם של בעלי מרות לפגוע במשמעת הצבא ובביטחון המדינה".

ח"כ האלוף (מיל') איל בן ראובן מהמחנה הציוני אמר ל-nrg: "התקבלה היום החלטה חמורה ביותר, שתאפשר בעתיד לרבנים לקרוא לחיילי צה"ל לסרב פקודה. נמצאו נוסחים מפולפלים, שאינם מתאימים לוועדת חוץ והביטחון. אנחנו שומרי הסף של שירות חיילי צה"ל ומילוי משימותיהם".

בדיון עצמו אמר חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי, כי כקצין בכיר הוא מתנגד לסירוב פקודה, אך ''עלינו לפעול נגד הניסיון מצד שר הביטחון להתעמר בישיבות ההסדר וברבנים ככל העולה על רוחו".

ח"כ שולי מועלם רפאלי מהבית היהודי אמרה: ''האם אמירה של רבנים נגד השירות המשותף היא סירוב פקודה? משרד הביטחון מבקש פה סמכויות מוגזמות ואני לא מוכנה להסכים לפגיעה הבלתי מידתית שאתם מנסים ליצור כאן".

לידיעה בערוץ 7

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?