תמיכה בהדתה

משרד החינוך מעניק 110 מיליון שקל לעמותות דתיות

לפי נתונים של משרד האוצר ומשרד החינוך, יותר מ-100 עמותות דתיות מקבלות תקציבים ונהנות מגישה לתלמידים

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

משרד החינוך מקצה תקציב של כ-110 מיליון שקל בשנה ליותר ממאה עמותות פרטית הפועלות להחזרה בתשובה, התאמת החיים המודרניים להלכה ועידוד ההקמה של בית המקדש השלישי. כך עולה מבדיקת נתונים של אגף החשב הכללי במשרד האוצר ושל משרד החינוך.

המשרד מתקצב גם עמותות אחרות העוסקות בענייני דת שאינם קשורים בהכרח לחינוך, כמו עמותת פוע"ה, הפועלת לטיפול בבעיות פוריות לפי ההלכה. "TheMarker", שערך את הבדיקה, מציין כי המשרד פותח את בתי הספר לגופים בעלי זיקה פוליטית למפלגות החרדיות או לבית היהודי. לדוגמה, פעילויות המתייחסות להתנתקות מרצועת עזה מועברות בבתי הספר על ידי ועד מתיישבי גוש קטיף.

חלק מהעמותות שהמשרד מתקצב הן עמותות פלורליסטיות, אך רובן חרדיות או דתיות־ציוניות. עוד לפני סוף 2017 התקציב שמקבלות עמותות אלה הגיע לשיא של 210 מיליון שקל – פי שניים וחצי מהתקציב שיועד לנושא ב-2007 ופי ארבעה מהתקציב שאישרה הכנסת בתחילת השנה.

משרד החינוך פותח את בתי הספר לגופים בעלי זיקה פוליטית למפלגות החרדיות או לבית היהודי

העמותה שככל הנראה מקבלת את התקציב הגבוה ביותר ממשרד החינוך בתחום חיזוק ערכי היהדות היא מבראשית. העמותה הוקמה על ידי הרב מוטי אלון, אך הוא אינו חלק ממנה מאז שהורשע במעשה מגונה בתלמיד.

מבראשית, שקיבלה ממשרד החינוך כ-20 מיליון שקל ב-2016, מפעילה טיולים המדגישים את ערכי היהדות לתלמידי התיכון. בשנים האחרונות רוב ההתקשרויות של העמותה עם המשרד היו בפטור ממכרז.

העמותה החרדית אל המעיין, השייכת לש"ס, קיבלה ממשרד החינוך כ-19 מיליון שקל ב-2016. היא מעבירה שיעורי תורה והרצאות בכל הארץ ומפעילה צהרונים ומיזמים שונים בתחום החינוך והתרבות. עמותת תורה ויהדות לעם, השייכת לאגודת ישראל, קיבלה תקציב של 9.5 מיליון שקל ב-2016.

גם אם תקציב העמותות אינו תופס נתח גדול מתקציב משרד החינוך, שמסתכם השנה בכ-54 מיליארד שקל, המשרד מאפשר להן גישה לתלמידים במאות בתי ספר בישראל. טענתו של שר החינוך, נפתלי בנט, כי אין תהליך הדתה בבתי הספר בישראל, נראית באור אחר בהתחשב בנתונים אלה.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?