להנמיך את האש

הרב הצבאי הראשי: יציאה בגלל שירת נשים – פרובוקציה

בשיחה עם מועמדים לגיוס התייחס תת אלוף אייל קרים לפקודת השירות המשותף וליחסים בין הציונות הדתית לצה"ל וקרא "לאפשר לצבא את ההתנהלות שלו"

הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אייל קרים. צילום: יעקב, ויקיפדיההרב הצבאי הראשי, תת אלוף אייל קרים. צילום: יעקב, ויקיפדיה

"יציאה מטקס צבאי שבו שרות נשים היא לא פחות מפרובוקציה", אמר בשבוע שעבר הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אייל קרים. "לא תמיד חייבים לעורר הרבה פרובוקציות ולהפוך את העולם".

בשיחה עם צעירים דתיים העומדים להתגייס לצה"ל, שעליה מדווח אתר "כיפה", אמר קרים: "לא צריך לצאת משירת נשים וליצור פרובוקציה, אלא להסיט (את המבט), להתקדם, לא ליהנות... אפילו לא צריך לקחת גמרא ולא לשים אטמי אוזניים".

בידיעה ששודרה בכאן 11 צוין כי בשיחה עם המועמדים לגיוס, שהיתה בבית כנסת ברעננה, ניכר שהרב קרים משתדל להרגיע את הסערות שאפיינו בשנים האחרונות את היחסים בין הציונות הדתית לצבא. בשנה האחרונה תקפו ארגונים דתיים וחברי כנסת את הצבא בעניינים כמו השירות המשותף, הגדודים המעורבים, גידול זקן ועוד.

בשיחה עם המועמדים לגיוס ברעננה אמר הרב קרים: "צריכים כמה שיותר להנמיך אש. להנמיך את הלהבות. להנמיך ווליום. לא לייצר כל מיני רעשים. צריך לאפשר לצבא את ההתנהלות שלו בלי רעשי רקע. זה לא מוסיף".

הרב קרים: אי אפשר, על פי פקודות הצבא, לחייב חייל שומר מצוות לשרת באחד מהגדודים המעורבים

כזכור, לפני מינויו של קרים לרב הצבאי הראשי פרצה סערה ציבורית בעקבות פרסום ציטוטים מתשובות שנתן לשאלות הלכתיות. בין היתר פורסם כי בתשובה לשאלה על אונס נשים גויות במלחמה כתב כי הדבר מותר, הביע התנגדות לשירות קרבי של נשים ואמר שהומוסקסואלים הם חולים. בעקבות דברים אלה הוגשה עתירה לבג"ץ וקרים מונה לתפקיד רק לאחר שהתנצל.

במפגש ברעננה הוא נשאל בין השאר על הגדודים המעורבים, סוגיה שנויה במחלוקת בין הציונות הדתית לצה"ל. ברקע הידהדו דבריו של הרב יגאל לוינשטיין מהמכללה הקדם צבאית בעלי, שתקף בחריפות את השירות של נשים בצבא, ובעיקר ביחידות קרביות.

בסוגיית הגדודים המעורבים אמר קרים: "אתה לא חייב ללכת לגדוד מעורב על פי פקודות הצבא. אי אפשר להכריח אותך ללכת לגדוד מעורב... אי אפשר, על פי פקודות הצבא, לחייב חייל שומר מצוות לשרת באחד מהגדודים המעורבים".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?