נגד הקנאים

הרבנות הראשית מגנה הפגיעה בבית כנסת עתיק בטבריה

המשטרה חוקרת את השחתת בית הכנסת, הרבנות יוצאת נגד הפגיעה בערכי המורשת

גלגל המזלות בפסיפס בבית הכנסת העתיק בחמת טבריה. צילום: Itai, wikipediaגלגל המזלות בפסיפס בבית הכנסת העתיק בחמת טבריה. צילום: Itai, wikipedia

בהודעה של מועצת הרבנות הראשית נכתב כי בית הכנסת הוא "בין המפוארים שנתגלו בישראל. הוא שימש במשך מאות בשנים כמקום תפילה ליהודי טבריה וראשיתו בתקופה שבה פעלה הסנהדרין בטבריה. בבית הכנסת נחשפו בין השאר סמלים יהודיים מובהקים ובהם ארון קודש שמשני צדיו מנורות שבעת הקנים, שופר ולולב".

בהודעה נאמר עוד: "יש למחות ולגנות את הפגיעה הקשה בערכי המורשת העתיקים ובאתרים ארכיאולוגיים באשר הם, שהינם חלק מרתק של היסטוריית ההתיישבות בארץ הקודש וערכם לא יסולא בפז".

ההודעה פורסמה לאחר שאלמונים פרצו, לפני כשבוע, לגן הלאומי חמת טבריה וגרמו נזק רב לבית הכנסת ולפסיפסים המרשימים שעיטרו אותו. חלק מהם נחשבים לעתיקים ביותר שנמצאו בבתי כנסת בישראל. הפסיפסים נותצו ורוססו עליהם כתובות גרפיטי בעברית. הנזק שנגרם לאתר נאמד במיליוני שקלים.

האלמונים ריססו כתובות גרפיטי: "על כל קבר אתר" ו"תגובה לאורך שנים"

"כיכר השבת" מדווח כי בין השאר כתבו האלמונים שפגעו בבית הכנסת, "על כל קבר אתר" ו"תגובה לאורך שנים". כן רוססו במקום כתובות נגד מנכ"ל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, ונגד חפירות ארכיאולוגיות בקברי צדיקים.

משטרת טבריה חוקרת את השחתת בית הכנסת. צוותי ארכיאולוגים ומומחי שימור של רשות העתיקות ושל רשות הטבע והגנים בודקים את הנזק הרב שנגרם למוצגים.

ברשות העתיקות טוענים כי "גורמים חרדיים קיצוניים אחראים למעשה החבלה בבית הכנסת העתיק". ד"ר עוזי דהרי, סמנכ"ל ארכיאולוגיה ברשות העתיקות, אמר לקול ישראל, כי "בשבוע האחרון ניכר גל של מעשי ונדליזם, שעושים קיצונים בני העדה החרדית באתרי עתיקות ברחבי הארץ – נקמה על מה שהם מכנים 'חילול קברים עתיקים בידי ארכיאולוגים של רשות העתיקות".

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?