אין פרטנר לשוויון בנטל

חדו"ש לוועדת פלסנר: ההנהגה החרדית היא חזית סירוב

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הציע בוועדת פלסנר לשוויון בנטל להטיל שורה של סנקציות כלכליות על תלמידי ישיבות שיסרבו לשרת: "ישיבות שילמדו משתמטים לא יקבלו אגורה"

יו''ר ועדת השוויון בנטל, ח''כ יוחנן פלנסר, יחד עם חבר הועדה וי''ור הקואליציה זאב אלקין בישיבת הועדה הראשונה. 21.05.2012. צילום: אורי לנץ, פלאש 90.יו''ר ועדת השוויון בנטל, ח''כ יוחנן פלנסר, עם חבר הוועדה ויו"ר הקואליציה זאב אלקין בישיבת הוועדה הראשונה. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

"אין פרטנר להידברות בהנהגה החרדית", אמר סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן בעדותו היום (חמישי) בפני ועדת פלסנר לשוויון בנטל. "זו חזית סירוב. כל מי שטוען שיש איש בעל סמכות שמוכן למכסה או לעודד תלמידי ישיבות לשרת מוזמן להציג אותו. אפילו הרב שטיינמן, שהוצג כמתון, מוביל את המאבק נגד שירות חובה. גם להצעה של ח"כ יצחק הרצוג, שלפיה תונהג מכסה של 4,000 תלמידי ישיבות, אין פרטנר".

אילן הציג את תוכנית חדו"ש להסדר שיחליף את חוק טל. הוא הציע שירות חובה לכל, לצד קביעה של מכסת פטורים לבחורי הישיבות, בהיקף של 3% ממחזור המועמדים לשירות צבאי. לדבריו, "מכסה בגודל של 3% היתה נהוגה בשנות ה-70 והגיוני לחזור אליה". שיעור תלמידי הישיבות המקבלים דחיית שירות מגיע היום ל-13%. לדבריו, "חוק טל נכשל. ניסינו את דרך התמריצים והיא לא עבדה". לכן הדרך היחידה היא סנקציות כלכליות. "המדינה צריכה ליצור מצב שעתידו של עולם התורה יהיה תלוי בכך שחלק משמעותי מבחורי הישיבות ישרתו".

סקר מכון סמית לחדו"ש: 82% סבורים שיש לחייב את כל הציבור היהודי לשרת

הוא הציע שבחורי ישיבות שיסרבו לשרת לא יקבלו את ההקצבות לישיבות, הנחות בביטוח הלאומי, קצבת הטבת הכנסה לאברכים, הטבות בדיור וכן לא יוכלו לעבוד בשירות המדינה. "ישיבות שילמדו משתמטים לא יקבלו אגורה".

אילן ציין שוועדת פלסנר היא הוועדה החמישית שהוא מעיד בה בנושא חוק טל והביע תקווה שזו הוועדה האחרונה. לדבריו, "לוועדת פלסנר יש חלון הזדמנויות היסטורי. אם תחמיץ אותו, יכול להיות שהוועדה הבאה כבר לא תוכל לעזור".

אילן הציג את הסקר שערך מכון סמית לחדו"ש בנושא הפתרון לבעיית דחיית השירות. 82% מהציבור היהודי סבורים שיש לחייב את כל הציבור היהודי לשרת, מהם 52% תומכים בחובת שירות לכל ו-30% מוכנים למכסה של תלמידי ישיבות מצטיינים שיקבלו פטור.

לידיעה ב-Jerusalem Post

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?