עקרונות ההסדר

תוכנית חדו"ש: מכסה של 3%, סנקציות כלכליות

על פי התוכנית שהוגשה לוועדת פלסנר, תלמידי ישיבות שיסרבו לשרת יאבדו את זכותם להטבות דיור ולהנחה בביטוח הלאומי ולא יוכלו לעבוד בשירות המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו''ר קדימה שאול מופז בישיבה הראשונה של ועדת השוויון בנטל בראשות ח''כ יוחנן פלסנר. 21.05.2012. צילום: אורי לנץ, פלאש 90.ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו''ר קדימה, שאול מופז, בישיבה הראשונה של ועדת השוויון בנטל בראשות ח''כ יוחנן פלסנר. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

למסמך "הצעות ועקרונות להסדר שיחליף את חוק דחיית השירות" של חדו"ש

תלמידי ישיבות שיסרבו להתגייס בניגוד לחוק לא יקבלו קצבאות והטבות בדיור ולא יוכלו למלא תפקיד בגופים המקבלים תקציב מהמדינה. כך מציעה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בתוכנית להסדר שיחליף את חוק טל, שהעבירה אתמול לוועדת השוויון בנטל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר. העמותה מציעה מכסה שנתית נדיבה של 3% ממחזור המועמדים לשירות צבאי, שיקבלו דחיית שירות ויוכלו להמשיך בלימודים בישיבה.

את ההצעה חיבר סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה, שחר אילן. אילן, המוכר כפרשן לענייני דת ומדינה ולנושאים חרדיים, הוא מבכירי המומחים בנושא הסדר דחיית השירות. ההצעה מתבססת על ההנחות הבאות: לאור סירוב ההנהגה החרדית להידברות לא יהיה מנוס מפתרון של אכיפת חובת השירות. אכיפה באמצעות מאסר אינה יעילה כלפי אלפי תלמידי ישיבות ולכן יש לגבש רשימה של סנקציות חליפיות.

חדו"ש מציעה לקבוע מכסה של מקבלי דחיית שירות שתורתם אומנותם בשיעור של 3% ממחזור המועמדים לשירות צבאי (מלש"בים). זו תהיה בפועל חזרה למכסה שהיתה נהוגה בחצי הראשון של שנות ה-70 של המאה ה-20 והיתה שוות ערך ל-3% ממחזור הגיוס. מכסה זו מכילה במונחי היום קרוב ל-1,500 תלמידי ישיבות בשנה. היא תספיק כדי לאפשר לאליטה רחבה מאוד של עילויים ומתמידים, אשר ייבחרו על פי קריטריונים שווים, לקיים אורח חיים של "תורתו אומנותו". תלמידים אלה יקבלו

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "מי שחושב שהציבור יסכים לאחיזת עיניים של קביעת יעדים משלה את עצמו"

מימון מקופת המדינה.

כדי לאפשר לצה"ל היערכות לקליטת תלמידי הישיבות, תוחל המכסה בהדרגה. כלומר, תיקבע מכסה של 8% ב-2013 והיא תרד בהדרגה ל-3% עד 2016.

בין הסנקציות שיוטלו על מי שישתמטו משירות, אף שלא ייכללו במכסה:

• לא יקבלו כל מימון מהמדינה ללימודים בישיבה. ישיבה שתקלוט משתמטים, לא תקבל תקציב.

• שלילת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ושלילת הנחת תלמיד הישיבה בביטוח הלאומי.

• שלילת סיוע בדיור מהמדינה – בשכר דירה, דיור למשתכן או מסגרת אחרת.

• איסור העסקה או מילוי תפקיד בשירות המדינה, בגופים הממומנים מקופת המדינה ובמפלגות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"אסור לוועדת פלסנר להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית ולהגיש דו"ח טל ב'. ייתכן שלא תהיה הזדמנות נוספת". לדברי רגב, "אם יש בממשלה או בוועדה מי שחושב שהציבור יסתפק באחיזת עיניים של 'קביעת יעדים', ללא חובת שירות, הוא משלה את עצמו. 90% מהציבור תומכים בחובת שירות והם לא יתנו למרוח אותם שוב".

רגב ציין ש"המפלגות החרדיות מסרבות לפשרה ולהידברות. לכן טובת החברה, הביטחון והכלכלה, מחייבת מהלך קשה וכואב של חובת שירות לכלל האוכלוסייה. אין דרך אחרת וכל ניסיון ללכת בדרכים עוקפות עלול להמיט אסון על ישראל".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?