מסרב להתנצל

ירון לונדון: לא נעים להגיד בואו נצא למלחמת תרבות

במפגש עם חרדים לאחר שקרא "לכווץ את החרדיות" אמר העיתונאי, כי המשך הגידול של המגזר החרדי עלול להביא להתמוטטותה של מדינת ישראל בתוך שני דורות

ירון לונדון, צילום: Odedee, wikipediaירון לונדון, צילום: Odedee, wikipedia

כשלושה שבועות לאחר שירון לונדון פרסם טור שבו קרא 'לכווץ את החרדיות', נפגש העיתונאי עם קבוצה של חרדים בירושלים. במפגש, במסגרת ליל שישי אקטואלי, השתתפו כמה עשרות חרדים. "יכול להיות שהייתי צריך להשתמש בשורש אחר מהפועל כווץ. אולי צמצום, אולי הפחתה", אמר לונדון בהתייחס לדבריו במאמר.

"גידולה של האוכלוסייה החרדית לא נובע רק מאיזה דחף פנימי. התנועה הזו הסתייעה במידה רבה במדינה... אז אני אומר, אם אתם רוצים ללמד את ילדיכם – על חשבונכם. אתם רוצים ללדת ילדים מעבר לכוח יכולתכם לפרנסם – עשו זאת לא על חשבוני. אתם לא רוצים ללכת לצבא – אל תצפו ממני שאני אסייע לכם בעניינים אחרים", אמר לונדון במפגש.

ב"כיכר השבת" נכתב כי כשנשאל אם ינסה להעביר תלמידי ישיבות על דתם, השיב לונדון: "בהחלט אני אנסה. כפי שאנשי חב"ד מנסים להניח תפילין על ידי בכל קרן רחוב. כפי שהרבנים שלכם מטיפים ללא הפסקה לחזרה בתשובה. כפי שאתם מחרימים

יש פה מאבק רוחני... אתם פוחדים. אני לא פוחד לבוא לבית יעקב או לישיבה לדבר בפניכם. אבל אתם לא מרשים לחילוני ללמד אתכם

את מי שחס וחלילה יוצאים לשאלה וקורעים בגדיכם כאשר זה קורה לבן משפחה. יש פה מאבק רוחני ללא שום ספק. אתם פוחדים. אני לא פוחד לשבת אתכם. אני לא פוחד לבוא לבית יעקב לדבר עם תלמידותיכם או לבוא לישיבה שלכם לדבר בפניכם. אבל אתם לא מרשים לחילוני ללמד אתכם או למורה חילונית ללמד בבתי ספריכם".

לונדון גם קרא לחילונים לצאת למאבק אידיאולוגי. "יש ציבור חילוני שחש כמוני, שחושש לבטא את זה בגלל 'פוליטיקלי קורקטיות'. לא נעים להם להגיד בואו נצא למלחמת תרבות, 'כי כולנו אחים'. הכי נחמד לדבר ברכות ולא לבטא בדיוק את מה שאנחנו חושבים אלא להתחשב בזולת כי אולי מישהו ייפגע", אמר. "מדינת ישראל נתונה בסכנה איומה אם הציבור שלכם ימשיך להגדיל את שיעורו באוכלוסייה ואם תמשיכו לקיים את אותו אורח חיים... זאת סכנה איומה של התמוטטותה הכלכלית והביטחונית של מדינת ישראל בתוך שני דורות".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?