תשובה לישי

צה"ל: החרדים חיילים מצוינים, שיסייעו לצמצום פערים

ראש חטיבת התכנון באכ"א אמר בדיון בוועדה המגבשת חלופה לחוק טל, כי הצבא זקוק לאלפי מתגייסים חדשים בשנה

יור שס ושר הפנים אלי ישי מניח תפילין בקבר רחל ביום המסורתי של העליה לקברה 08112011 צילום אורי לנז פלאש 90.jpgיו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי, מניח תפילין בקבר רחל. צילום: אורי לנז, פלאש 90

צה"ל כלל אינו מעוניין בגיוס חרדים, טען לאחרונה יו"ר ש"ס, אלי ישי, על רקע הדיון בחלופה לחוק טל. תת אלוף גדי אגמון, ראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם באכ"א, אמר בדיון בכנסת כי הצבא זקוק לאלפי מתגייסים חדשים וכי ציבור החרדים יכול לענות על צורך זה.

תא"ל אגמון התבטא בדיון של הוועדה המגבשת חלופה לחוק טל, בראשותו של חבר הכנסת יוחנן פלסנר מקדימה. לפי נתונים שהציג תא"ל אגמון, פוטנציאל הגיוס כיום בקרב הקהילה החרדית הוא כ-7,500 בני מחזור בגיל 18. לדבריו, בשנת 2011 התגייסו לצה"ל רק 1,282 חרדים "ל בגיל 26-18.

אגמון הדגיש, נכתב ב-ynet, כי "צה"ל רואה בבני הגיוס החרדים חיילים מצוינים שיכולים לסייע בצמצום פערי כוח האדם". לדבריו, מדי שנה חסרים לצבא אלפי חיילים. ראש מינהלת השירות הלאומי, שר-שלום ג'רבי, אמר כי משנת 2007

הפתרון שתגבש הוועדה יהיה חייב לתת מענה לחסמים שמקשים כיום על השתלבות החרדים בשירות ובשוק העבודה

ועד היום התנדבו לשירות האזרחי 1,806 חרדים ו-2,399 בני מיעוטים. לפי נתונים נוספים שהציג ג'רבי, עד היום התנדבו למסלולים אזרחיים-ביטחוניים – שב"ס, המשטרה וכיבוי אש – רק 74 בני אדם.

פלסנר אמר, כי "הפתרון שתגבש הוועדה יהיה חייב לתת מענה לחסמים הכלכליים, המקצועיים והחוקיים שמקשים כיום על השתלבות החרדים בשירות ובשוק העבודה". פלסנר הוסיף: "הנתונים שהוצגו בפני הוועדה בדיון היום מחייבים לגבש מתווה חדש שיתבסס על מדיניות חדשה ומקורית שתביא לשילוב אמיתי של החרדים בחברה הישראלית".

חוק טל שנפסל בבג"ץ אמור לפקוע בסוף יולי, ועד אז תנסה הקואליציה החדשה להעביר נוסח מוסכם של חלופה לחוק. הכוונה היא להביא לשילובם של חרדים ובני מיעוטים באמצעות גיוס או שירות לאומי-אזרחי.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?