רווחים כוזבים

מנהלי מוסדות חינוך חרדיים מואשמים במרמה במיליונים

לפי כתב אישום שהוגש נגד יעקב ברגר ויוסף צדוק, השניים קיבלו מהמדינה 30 מיליון שקל בהתבסס על רשימות שבהן נופח מספר התלמידים שלמדו במוסדות החינוך שניהלו

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

כתב אישום שהוגש נגד שני חרדים המנהלים מוסדות חינוך חרדיים מייחס להם קבלת כספים במרמה מהמדינה, בסך 30 מיליון שקל. כתב האישום הוגש לבית משפט המחוזי בירושלים נגד יעקב ברגר, שניהל עמותה שהפעילה מוסדות חינוך חרדיים. ברגר מואשם גם בעבירות מס ובהלבנת הון. איתו עומד לדין גם יוסף צדוק, שלטענת הפרקליטות סייע לו בעבירות אלה.

ברגר ניהל את עמותת "וזאת הברכה לתורה וצדקה בירושלים", שהפעילה שני תלמודי תורה, גני ילדים, בתי ספר יסודיים, כולל וישיבות בירושלים ובביתר עילית. לטענת המדינה, ברגר דיווח למשרד החינוך כי מספר התלמידים בתלמודי התורה שניהל היה גבוה פי שניים ואף פי שלושה ממספרם האמיתי. כך קיבל בין שנת 2008 ל-2012 תמיכה של 12 מיליון שקל. בצורה דומה קיבלה העמותה תמיכה של 10 מיליון שקל לגני הילדים שהפעילה.

הרשימות הכוזבות סייעו להם לקבל מאות אלפי שקלים ממשרד הרווחה, מעיריית ירושלים ומעיריית ביתר עילית.

המדינה מבקשת לחלט רכוש של השניים, ובין היתר מכונית ב.מ.וו של ברגר ומכונית וולוו של צדוק

בסעיף אישום נוסף, כותב איתמר לוין ב-News1, נטען כי בין 2008 ל-2010 פיצלה העמותה את משכורות עובדיה לחלק שעליו דיווחה לרשויות המס וממנו ניכתה מס במקור, ולחלק שעליו נמנעה מלעשות זאת. לטענת המדינה, בצורה זו התחמקה העמותה מדיווח על לפחות 9 מיליון שקל. בין היתר פוצל בצורה כזו שכרו של צדוק, אשר קיבל חלק משכרו בהמחאות שבהן לא נכתב שמו ובהחזר הוצאות דלק.

המדינה טוענת, כי מעשיהם של השניים להסתרת כספי התמיכה שקיבלו במרמה היו גם עבירה של הלבנת הון. על רקע זה מבקשת המדינה לחלט רכוש של השניים, ובין היתר מכונית ב.מ.וו של ברגר ומכונית וולוו של צדוק, וכן 200,000 דולר שהופקדו לזכותו של ברגר בקרן גמ"ח בירושלים.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?