תלמידי ישיבה במסלול ההמראה

חרדים גויסו לחיל האוויר במקום אזרחים עובדי צה"ל

תפקידם של הצעירים החרדים, שסיימו קורס מפעילי ציוד הנדסי, יהיה להכשיר את מסלולי ההמראה של מטוסי הקרב

מטוס F16I על מסלול ההמראה. צילום: Yosi Yaari, from Fresh Military & Security Forum, wikipedia מטוס F16I על מסלול ההמראה. צילום: Yosi Yaari, from Fresh Military & Security Forum, wikipedia

בטקס שנערך ביום רביעי בבסיס חיל האוויר בתל נוף צוין סיום קורס של חיילים חרדים, שעברו הכשרה של מפעילי ציוד הנדסי. תפקידם של בוגרי הקורס יהיה להכשיר את מסלולי ההמראה והנחיתה של מטוסי הקרב בבסיס.

החיילים החרדים אמורים למלא את מקומם של אזרחים עובדי צה"ל, המופקדים זה שנים על הטיפול במסלולי הטיסה. עובדים אלה מפעילים מפלסות, ובאמצעותן הם מתקנים חריצים שנפערים במסלולי הטיסה. החיילים שסיימו את הקורס, רובם תלמידי ישיבות, אמורים למלא את מקומם של האזרחים לאחר שאלה יגיעו לגיל פרישה.

אחד מבוגרי הקורס, טוראי מאור יעיש איפרגן, בן 21, אמר ל-nrg: "למדתי בישיבה עד גיל 17 וחצי וכמובן שהיו דילמות באשר לגיוס... שמעתי על המסלול, הצטרפתי אליו וגיליתי עולם שלא הכרתי, שבו אפשר לשלב את אורח החיים שלי עם המקצוע הצבאי".

שמעתי על המסלול, הצטרפתי אליו וגיליתי עולם שלא הכרתי, שבו אפשר לשלב את אורח החיים שלי עם המקצוע הצבאי

בחודשים האחרונים, על רקע הדיונים סביב החלופה לחוק טל, החלו משרד הביטחון וצה"ל להכשיר את הקרקע לקליטת חיילים חרדים במקצועות שונים. בשלב זה היעד הוא לגייס לפחות כמה מאות חיילים חרדים בשנה. בעוד חמש שנים אמור לגדול היקף הגיוס ולהגיע לכמה אלפי חרדים בשנה. קורס מפעילי הציוד ההנדסי הוא חלק מההיערכות החדשה.

בשבוע הבא ייפתחו בחיל האוויר שני מסלולי הכשרה נוספים, למסגרים ולחשמלאים. בחיל האוויר התאימו את תוכנית העבודה והתשתיות לחיילים החרדים. גם בחיל החימוש ובחיל הים נפתח מסלול הכשרה לצעירים חרדים, לתפקיד של טכנאי תחזוקה.

"מה שמתחיל כעת בהיקפים מצומצמים מהווה בעבורנו תשתית להרחבת גיוס החרדים בשנים הבאות, עם השינויים שצפויים בחוק", אמר חיים בן עמי, ראש האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?