תחילת המהפכה?

חוק הצהר אושר בקריאה ראשונה בכנסת

לפי הצעות חוק שאושרו, זוגות יוכלו להירשם לנישואים בכל הארץ, ולאו דווקא ביישוב שבו גר אחד מהם

יו''ר הנהלת הקואליציה זאב אלקין מהליכוד במרכז, לוחץ ידיים עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין שתי הסיעות . 14.1.2009. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר הנהלת הקואליציה זאב אלקין, ממציעי החוק, עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק הצהר, המאפשר פתיחה של אזורי הרישום לנישואים, אושר בקריאה ראשונה ביום שני. החוק הנוכחי מאפשר להירשם לנישואים באזור המגורים של אחד מבני הזוג, או במקום שבו אמורים להיערך הנישואים.

מליאת הכנסת אישרה, למעשה, שלושה חוקים דומים שיזמו חברי הכנסת עתניאל שנלר מקדימה, פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו וזאב אלקין מהליכוד. על פי הצעות החוק, בני זוג יהודים המבקשים להינשא יהיו רשאים להירשם לנישואים גם באחת מ-14 לשכות לרישום נישואים המנויות בחוק, ולא רק באזור המגורים של אחד מבני הזוג או במקום שבו אמורים להתקיים הנישואים. כיום זוגות רבים אינם מקבלים אישור להינשא, משום שהרב המופקד על אזור הרישום לנישואים שלהם מפקפק ביהדותו של אחד מבני הזוג.

כיום זוגות רבים אינם מקבלים אישור להינשא, משום שהרב באזור הרישום שלהם מפקפק ביהדותו של אחד מבני הזוג

ב"הארץ" נכתב כי לפי החוק החדש, זוגות אלה לאתר רב שיכיר ביהדותם, ולהירשם לנישואים באישורו.

לפי הצעתו של שנלר, השר לשירותי דת יקים מאגר ממוחשב, שבו יהיו כל הפרטים מרישומי הנישואים והגירושים וכן החלטות סופיות של רושם נישואים, שלא לרשום לנישואים בני זוג.

ח"כ קירשנבאום אמרה כי "מדובר במהפכה בתחום הנישואים. הצעת החוק תאפשר חופש לבני זוג לבחור היכן להינשא ותפתור בעיות רבות בתחום הנישואים. הצעת החוק תאפשר לכל זוג לבחור את הרב אשר בו יחפוץ על מנת שילווה אותו לאורך חייו בתחום הדת".

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?