יעדי גיוס ללא משמעות

"דברי נתניהו בוועדת השוויון בנטל מעוררים חשד לזחילה"

הוועדה לבחינת חלופה לחוק טל החלה בדיוניה בכנסת. ראש הממשלה דיבר על הדרגתיות בביצוע החלטותיה

ראש הממשלה בנימין  נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי במליאת הכנסת 03.03.10. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יו''ר ש''ס, אלי ישי, בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ארבעה עקרונות ילוו את עבודת הוועדה לבחינת חלופה לחוק טל: שוויון בנטל, הדרגתיות בביצוע, הכללת יהודים וערבים כאחד בין חייבי השירות ואי שיסוי של ציבור בציבור אחר. כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשהוועדה בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה פתחה את דיוניה בכנסת. "הזמן קצר והמלאכה מרובה. צריך להחליט, לבצע ולחוקק", הוסיף נתניהו.

בתגובה אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "דברי נתניהו מעוררים דאגה עמוקה ונשמעים כמו הכנה לזחילה ולהפקרת הציבור המעוניין בשוויון בנטל. מבחנה האמיתי של ועדת פלסנר יהיה ביכולתה לקבל החלטות קשות על חובת גיוס, שכרוכות בעימות עם המפלגות החרדיות. זאת, למרות המסרים הפוליטיים התבוסתניים מגבוה. כל ניסיון למרוח שוב את נושא השוויון בנטל ולהסתפק בסיסמאות על יעדי גיוס חסרי משמעות יידחה על ידי הציבור ויגרום להתבזות הקואליציה".

ב"הארץ" צוין כי ייצוג החרדים והערבים בוועדה לוקה בחסר. בין עשרת חברי הוועדה אין נציג למגזר הערבי. הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, החליטו שלא לשלוח נציגים לוועדה. בוועדה יש גם שתי נשים בלבד: פרופ' יפה זילברשץ, נציגת ציבור, וחברת הכנסת עינת וילף כנציגת סיעת העצמאות.

ב-nrg נכתב, כי מלבד פלסנר, זילברשץ ווילף ישתתפו בדיוני הוועדה ראש אכ"א לשעבר יהודה שגב, פרופ' ידידיה שטרן,

שחר אילן: חייבים להכין רשימה מפורטת של סנקציות שיוטלו על בחורי ישיבה שיסרבו לשרת בצה"ל או בשירות אזרחי

עו"ד יעקב וינרוט ויואב קיש, ממובילי מחאת "מאהל הפראיירים". כל אחת מסיעות הקואליציה הוזמנה לשלוח נציג לוועדה. בדיונים יהיו נוכחים נציגים מאגף כוח אדם בצה"ל, מהמינהלת לשירות אזרחי, ממשרד האוצר, ממשרד המשפטים, מהרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים ומהמועצה הלאומית לכלכלה. הוועדה אמורה לסיים את עבודתה לקראת סוף יוני ולהגיש המלצות להצעת חוק שתחליף את חוק טל.

שחר אילן אמר ל"ישראל היום": "על הוועדה הציבורית לאמץ את הצעתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ולפיה כל צעיר ישראלי חייב לשרת בצה"ל ומי שהצבא ימצא כי אינו מתאים וישחרר אותו – יועבר לשירות האזרחי. הכלל הזה צריך לחול על כולם, למעט 1,500בחורי ישיבה שנחשבים עילויים וירצו להמשיך ללמוד בישיבה. כדי שהתוכנית הזאת תקרום עור וגידים, חייבים להכין רשימה מפורטת של סנקציות שיוטלו על בחורי ישיבה שיסרבו לשרת בצה"ל או בשירות אזרחי; מדובר בהפסקת התקצוב של ישיבות שתלמידיהן השתמטו משירות, באי מתן הטבות כלכליות בדיור ובארנונה וכן במניעת עבודה במקום ציבורי או מתוקצב מכל משתמט".

 לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?