זיכרון עם "יזכור"

צה"ל ממליץ לחזור לקרוא "יזכור עם ישראל"

בשנה האחרונה לא נקרא ה"יזכור" בטקסים הרשמיים ההמלצה תוגש למועצה הציבורית להנצחת החייל ותובא לאישור שר הביטחון

יום הזיכרון. צילום: maxnathan, flickrיום הזיכרון. צילום: maxnathan, flickr

תפילת "יזכור" לא הושמעה השנה בטקסי הזיכרון שנערכו בבתי העלמין ביום הזיכרון. כך עולה מנתונים של היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון. לפי הנתונים, ב-52 הטקסים הרשמיים שמנהלת היחידה נקראו רק תפילת "אל מלא רחמים" והתפילה לנשמות חללי צה"ל וכוחות הביטחון.

מערכת הביטחון, מדווחת גילי כהן ב"הארץ", ממליצה לחזור ולקרוא את תפילת ה"יזכור" בטקסים שהיא עורכת. ההמלצה נכללת בהצעה שהעביר משרד הביטחון, המתייחסת לעריכת יום הזיכרון. משרד הביטחון מציע לכלול בטקס "תכנים המתאימים לשילוב בטקס הזיכרון, דוגמת תפילת 'יזכור'".

ההחלטה להמליץ על קריאת ה"יזכור" התקבלה לאחר שכמה משפחות שכולות פנו לראש אגף כוח האדם במטה הכללי, האלוף אורנה ברביבאי, ולרמטכ"ל, בני גנץ, והתלוננו על חוסר האחידות של הטקסים.

בטקסים הרשמיים נקראו השנה רק תפילת "אל מלא רחמים" והתפילה לנשמות חללי צה"ל

בשנה שעברה התעורר ויכוח סביב נוסח ה"יזכור" שנקרא בטקסים הרשמיים. הוויכוח החל לאחר שלשכת הרמטכ"ל כתבה כי הנוסח "יזכור אלוהים" הוא הנוסח הרשמי שצריך להיקרא בטקסים הצבאיים. הפרסום על הקביעה של לשכת הרמטכ"ל עורר מחאה, לאחר שרבים דרשו כי הנוסח יהיה "יזכור עם ישראל".

הוקמה ועדה בראשות האלוף (מיל') ישי בר, ובחודש אוגוסט 2011 קבעה הוועדה כי הנוסח המקורי, "יזכור עם ישראל", שחיבר ברל כצנלסון, הוא שייקרא בטקסים הרשמיים. ההמלצה תועלה בקרוב בפני המועצה הציבורית להנצחת החייל, ולאחר מכן תובא לאישור שר הביטחון, אהוד ברק.

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?