שאיפות שחרור

כל הדרכים להשתמט מצה"ל

אם שבנה חוזר בתשובה מתארת באתר של עמותת חופש כיצד מנסים רבנים לסייע לו לרמות את הצבא כדי להשתחרר

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. מערכת תמיכה במשתמטים. צילום: פלאש 90

רקפת, שבנה מצוי בתהליך של חזרה בתשובה, כותבת לעמותת חופש כיצד ניסה להשתמט משירות בצבא. לדבריה, בנה סיים את לימודיו בתיכון עם תעודת בגרות, עם תגבור במקצועות ריאליים, אבל מאז החל בחזרה בתשובה. בגלל נתוניו הגבוהים זומן למיונים למסלול קצונה עוד לפני הגיוס, אבל היה מעוניין להשתמט. הוא רצה להשיג פטור, אבל לא הצליח.

כשהגיע מועד הגיוס, התייצב בלשכת הגיוס. שעה וחצי אחרי שעלה לאוטובוס לבקו"ם, התקשרו להוריו מהצבא ואמרו שהוא במצב נפשי לא טוב, טוען שהוא בנתק מהמשפחה ומטופל אצל פסיכולוגית פעם בשבוע. "איזה נתק ואיזה פסיכולוגית. סיפרנו שהוא חזר בתשובה, פועל נגד רצוננו, מבלה כל היום בשיעורי תורה", היא כותבת.

מהבקו"ם נשלח הבן למיון במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים. בצבא, כותבת אמו, הבינו שהוא מתחזה. פסיכיאטרית בבית החולים שלחה אותו לבית הוריו בהשגחה צמודה. לדברי האם, הוא אמר שלא אכפת לו אם לא יתגייס. "הוא לא רוצה לעבוד,

היא לא פסיכולוגית ולא פסיכיאטרית. היא פשוט בארגון לשחרור חוזרים בתשובה מהצבא

לא כלום, רק ללמוד תורה".

הוריו ראו שבטלפון הסלולרי העבירו לו הנחיות. "נראה שיש לרבנים שלו פסיכולוגית שנותנת אישורים", כותבת רקפת. ההורים שוחחו עם אחד הרבנים שבנם מתפלל אצלו. התברר שאנשי הדת חשבו שבצבא יסתפקו בהצהרה שהבן דתי כדי לשחרר אותו. אבל מכיוון שנהג באופן קיצוני לא האמינו לו.

ההורים המשיכו במעקב אחרי המחזירים בתשובה. כך התברר להם, שאישה שהבן טען כי היא פסיכולוגית שיכולה לסייע לו לקבל פטור מגיוס על בסיס נפשי, אינה בעלת מקצוע בתחום בריאות הנפש. "היא לא פסיכולוגית ולא פסיכיאטרית. היא פשוט בארגון לשחרור חוזרים בתשובה מהצבא", כותבת רקפת. לדבריה, בנה התגייס לצבא, אבל הוא נחוש להשתחרר משם, בהנחיית הרבנים.

 לסיפור המלא באתר חופשאיך תוכל לפעול?