לא מפחדים

למרות ממשלת האחדות, החרדים בטוחים: איש לא יתגייס

בשיחה עם ynet הבהירו עסקן חרדי ותלמיד ישיבה, כי המאמץ לנסח חוק חלופי לחוק טל אינו מעורר דאגה ברחוב החרדי

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. למרות ההסכם, מי שיצהיר "תורתו אומנותו" לא יגויס. צילום: פלאש 90

ההסכם הטרי בין קדימה לליכוד והמאמץ המשותף של שתי המפלגות לנסח חוק חליפי לחוק טל, שבוטל על ידי בג"ץ, אינם מעוררים דאגה ברחוב החרדי. עסקן חרדי בכיר אמר ל-ynet כי להערכתו, גם לאחר 31 ביולי לא יהיה שינוי מהותי במצב הקיים וכל מי שיצהיר כי "תורתו אומנותו" לא יגויס. לדבריו, רמז לכך ניתן למצוא בהסכם הקואליציוני, שבו מדובר על קביעת "יעדים ברורים" ולא על גיוס של ממש.

"לא יכריחו אף חרדי לעזוב את הישיבה וללכת לצבא", הבהיר העסקן, "זה כל-כך ברור לכולם, שאפילו לא צריך לומר את זה". הוא הוסיף כי ממשלת האחדות אמנם תידרש לסיים את חקיקת החוק החלופי עד סוף יולי, אבל היא תנהג באחריות, "בלי יאיר לפיד או מאהל הפראיירים שנושפים בעורפה, ובעיקר – לא משיקולי פופולריות".

תלמיד ישיבה שעמו שוחח קובי נחשוני מ-ynet אמר: "אנחנו נמשיך ללמוד תורה – מי יותר ומי פחות – ולא נתגייס, נקודה.

תלמיד ישיבה: מי שחושב שהוא יוכל לשלוח את כולנו לצבא לא מבין איפה הוא חי

אני לא מבין במה שקורה בכנסת ובבג"ץ, אבל מי שחושב שהוא יוכל לשלוח את כולנו לצבא לא מבין איפה הוא חי. אני אפילו לא רואה צורך להכריז ולאיים שנעדיף ללכת לכלא. זה פשוט לא יקרה".

עו"ד יחזקאל רוזנבלום מתנועת "טוב" (חרדים עובדים) סבור כי יש לשתף פעולה עם הניסיונות לגבש הסדר חוקי חדש לגיוס בני הישיבות. "זו לא צריכה להיות רק דרישה חילונית, אלא עניין שלנו", הסביר. "בעוד כמה עשרות שנים יהיה פה רוב חרדי, וכדי שהמדינה תוכל להתקיים – לא תהיה לנו ברירה אלא להיות שם, בצבא. צריך להיערך לזה כבר עכשיו".

רוזנבלום מקבל את עקרונות הגישה החרדית, שלפיה כל מי שתורתו אומנותו לא צריך להתגייס בצבא, אבל מוסיף: "אני אומר את זה על מי שרוצה ויכול ללמוד תורה, ולא על כל מי שנמצא בישיבה. אחרים – שיתכבדו ויתגייסו".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?