אחדות בהפתעה

מנכ"ל חדו"ש: ממשלת נתניהו-מופז תיבחן בחוק שיעבור במקום שיחליף את חוק טל

ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה החליטו להקים ממשלת אחדות. הבחירות לא יוקדמו. יו"ר ש"ס, אלי ישי, בירך על ההסכם

ראש הממשלה בנימין  נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי במליאת הכנסת 03.03.10. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות ההחלטה הלילה על כינון ממשלת אחדות אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, כי ההתלהבות של יו"ר ש"ס אלי ישי מהצטרפות קדימה לממשלה מדאיגה מאוד. "הממשלה החדשה תיבחן במעשיה. אם תעביר חוק שוויון בנטל אמיתי, כדי להציל את הכלכלה והחברה, זאת תהיה קואליציה מהחשובות בתולדות ישראל. אם תעביר חוק טל 2, הציבור לא יסלח לה", אמר רגב.

רגב גם קרא לקדימה "לנצל את הרוב האזרחי הברור בקואליציה לקידום מסקנות ועדת טרכטנברג, כולל החלת תוכנית ליבה בחינוך החרדי והתניית הטבות לדיור במיצוי כושר ההשתכרות". לדבריו, "רק כך ניתן יהיה להציל את הכלכלה הישראלית מהקריסה המתקרבת והולכת".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו מהליכוד, ויו"ר האופוזיציה, שאול מופז מקדימה, הפתיעו הלילה את המערכת הפוליטית בהודעה על הקמת ממשלת אחדות לאומית. ההודעה נמסרה שעות מעטות אחרי שהצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה ראשונה.

בהסכם מתחייבים הצדדים לפעול לחקיקת חוק חלופי לחוק טל עד סוף יולי

הבחירות לכנסת היו אמורות להתקיים ב-4 בספטמבר. השותפים העיקריים לקואליציה הקיימת, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ואלי ישי מש"ס, בירכו על ההסכם בין נתניהו למופז.

שרים בכירים הודו כי לא ידעו על ההסכם עד שנמסרה ההודעה. בזמן שההצעה להקדמת הבחירות היתה אמורה לעלות לקריאה שנייה ושלישית, כינסו נתניהו ומופז את סיעות הליכוד וקדימה, שאישרו את המהלך שנרקם מאחורי הקלעים בימים האחרונים.

על פי ההסכם, הצדדים מתחייבים לפעול לחקיקת חוק חלופי לחוק טל עד סוף יולי. בנוסף, הצדדים מתחייבים להביא לשינוי שיטת הממשל עד סוף 2012. הבחירות לכנסת ה-19 אמורות להתקיים לפי השיטה החדשה, משמע באוקטובר 2013. מופז יהיה המשנה לראש הממשלה וימלא את מקומו באופן קבוע. יו"ר קדימה גם יהיה חבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף בכל פורום מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ויעסוק בעניינים מדיניים, ביטחוניים, חברתיים וכלכליים.

לידיעה ב-ynet

לידיעה באתר "הארץ"איך תוכל לפעול?