הביטול יבוטל?

אם יוקדמו הבחירות, חוק טל יוארך בשלושה חודשים

בחירות מוקדמות יטרפו את הקלפים של כל מי שקיוו שחוק טל מאחורינו, כותב בן כספית ב"מעריב"

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל

עד לפני כמה ימים התכוון ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להודיע בכנסת כי הוא מוכן ללכת לבחירות כבר עכשיו. נתניהו, כותב בן כספית ב"מעריב", התכונן להודיע על הקדמת הבחירות בשבוע הבא, לפני שיו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ, אביגדור ליברמן, יגיש את הצעת החוק שלו בעניין גיוס החרדים והערבים.

מות אביו של נתניהו טרפד את התוכנית הזאת, אבל לא ביטל אותה. עם זאת, הבחירות "עלולות לטרוף את הקלפים של כל מי שקיווה שהנה, חוק טל סוף סוף מאחורינו והדרך פתוחה לשינוי היסטורי שיביא מציאות שוויונית וחלוקת נטל צודקת", כותב כספית.

השינוי בסכנה, מפני שאם הכנסת מתפזרת, כפי שמצא חבר הכנסת זאב אלקין, כל החוקים שתוקפם אמור לפוג מוארכים אוטומטית עד שלושה חודשים לאחר כינון הכנסת החדשה. חוק טל הוא אחד מהם. החוק יוחלף בחוק אחר, אם בכלל, רק בכנסת הבאה. אבל עד אז, כל האופציות פתוחות.

הקואליציה הבאה של נתניהו תוכל להחליף את "חוק טל 1" ב"חוק טל 2", נטול שיניים אמיתיות

ייתכן, למשל, שהקואליציה הבאה תקבל את "חוק ההסדרה" שקובע שהכנסת יכולה לגבור על החלטות בג"ץ ברוב מיוחד. כך תוכל הקואליציה הבאה של נתניהו להחליף את "חוק טל 1" ב"חוק טל 2", נטול שיניים אמיתיות. אם בג"ץ יפסול את החוק הזה, הקואליציה תוכל לקבל אותו שוב ברוב מיוחד.

היום, כותב כספית, כולם "רוצים להחליף את חוק טל, לגייס את הערבים, לגייס את החרדים, לגייס את כל העולם ואחותו. אפילו נתניהו עצמו נשבע בעקרון השוויון והגיוס לכל. אהוד ברק, זה שהביא את חוק טל לעולם, פתאום מדבר על 400 פטורים לאברכים בשנה בלבד. איפה הוא היה עד היום? ויש את החוק של קדימה, ושל אחורה, וחוץ מהחרדים עצמם כולם כבר מגייסים אותם". הבחירות יביאו להארכת חוק טל עד אחרי כינון הכנסת הבאה. ועד אז, אלוהים גדול.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?